Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CASATORIE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CASATORIE

Buna ziua,cu o intrebare va deranjez,nepoata mea are dubla cetățenie română_sârbă,provine din o romanca si un sarb ,are pașaport romanesc dar ar vrea si buletin,sa se poată căsătorii cu prietenul ei cetatean sârb ca sa aibe si el drept de lucru in Austria,după ea...tin sa precizez ca mama ei cetatean român a decedat.Oare are dreptul sa isi facă buletin si sa se căsătorească in romania ca apoi sa plece in viena unde locuiesc?
Daca domiciliaza in Serbia ar trebui sa aiba un pasaport de CRDS-cetatean roman cu domiciliul in strainatate. Pe baza acestuia se poate casatori ca cetatean roman la ambasada cu cetateanul sarb. Daca vrea sa se casatoreasca la primarie are nevoie de o carte de identitate provizorie- resedinta CRDS-altfel nu se poate casatori decat la ambasada Romaniei din Serbia.