Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM NUL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM NUL

Buna ziua,
Mai poate fi declarat NUL un contract de munca daca medicina muncii a fost făcută la 6 luni dupa angajare?
Multumesc
Codul Muncii
art.27
(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.
.....

art.57
(3) Nulitatea contractului individual de muncă poate fi acoperită prin îndeplinirea ulterioară a condiţiilor impuse de lege.

. Chiar dacă, spre deosebire de nulitatea relativă, nulitatea absolută nu poate fi confirmată, totuşi, este posibilă validarea contractului de muncă nul absolut prin îndeplinirea ulterioară a condiţiei de validitate încălcate, cum ar fi: prezentarea, după încheierea contractului de muncă, a certificatului medical din care reiese că persoana angajată este aptă de muncă sau emiterea de către părinţi sau reprezentanţi legali, după încheierea contractului de muncă, a acordului pentru angajarea minorului cu vârsta cuprinsă între 15 şi 16 ani. (Alexandru Athanasiu, Luminiţa Dima, Dreptul muncii, Editura All Beck, Bucureşti, 2005, p. 77)