Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Categoria sudorului electric
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Categoria sudorului electric

Ce categorie avea sudorul electric inainte de 1989 mai precis la Ascensorul in Bucuresti intre 1972-1984? Cu respsct.
Nu exista o reglementare general valabila. Fiecare organigrama a unei societati mentiona la postul respectiv categoria de incadrare in functie de necesitatii firmei. Incadrarea putea fi cuprinsa in intervalul de categorie I-VII si chiar categorie speciala.
Va referiti la grupele de munca de la Ascensorul ?
Da, la grupele de munca de la ascensorul.

Cornel Vasile a scris:

Va referiti la grupele de munca de la Ascensorul ?

Ce imi puteti spune?

Pescar.80 a scris:

Da, la grupele de munca de la ascensorul.

Cornel Vasile a scris:

Va referiti la grupele de munca de la Ascensorul ?

Activitatea de sudura se putea incadra in grupele de munca sau conditii deosebite/conditii speciale de munca, in functie de locul de munca/ postul de lucru.

Nominalizarea persoanelor care se încadra în grupele I şi II de muncă se facea de către conducerea unităţilor împreună cu sindicatele libere din unităţi, tinindu-se seama de condiţiile deosebite de muncă concrete în care îşi desfăşoară activitatea persoanele respective (nivelul noxelor existente, condiţii nefavorabile de microclimat, suprasolicitare fizica sau nervoasa, risc deosebit de explozie, iradiere sau infectare etc.).
Cornel Vasile, Consilier juridic