Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe venit contract de asociere in participatiune
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit pe venit contract de asociere in participatiune

O societate comerciala presteaza activitati de baruri.
Aceasta are incheiat un contract de participatiune cu o societate de jocuri de noroc. Conform OMFP 1802, este obligat sa intregistreze veniturile si cheltuielile totale prin intermediul conturilor de clasa 6 si 7 corelate cu 458. Veniturile inregistrate in clasa 7 aferente acestui contract nu reprezinta venitul net al societatii, acesta fiind mult mai mic (reprezinta diferenta dintre total venituri si total cheltuieli aferente contractului).
Care este baza impozabila pentru calculul impozitului pe venit-regimul aplicat microintreprinderilor?
De ex., daca societatea are venituri din contract de 50 0000 si cheltuieli de 40 000, va plati impozit pe venit aferent celor 10 000 sau celor 50 000. Va rog sa precizati si baza legala pentru calcul.
Va multumesc!
Exploatarea jocurilor de noroc poate fi realizata si in comun, in baza unui contract scris incheiat intre detinatorul licentei de organizare si autorizatie de exploatare a activitatii si un alt opartor economic, dupa cum reiese din prevederile art. 1 alin. 5 din OUG 77/2009 privind organizarea si exploatarea jocurilor de noroc si art. 5 din Normele metodologice de aplicare, aprobate prin HG 111/2016. In functie de prevederile contractuale se poate considera ca societatea desfasoara si activitati specifice jocurilor de noroc (operarea mijloacelor de joc, evidentierea incasarilor etc.), motiv pentru care trebuie sa fie autorizata cu codul CAEN corespunzator activitatilor de jocuri de noroc si pariuri (codul 9200).
Societatea va ramane in continuare platitoare de impozitul pe veniturile microintreprinderilor, cata vreme veniturile realizate se incadreaza in plafonul de 1.000.000 euro deoarece prevederile art. 48 alin. 6 lit. c din Codul fiscal, care excludeau din categoria microintreprinderilor persoanele juridice cu activitati in domeniul jocurilor de noroc, au fost abrogate prin art. I pct. 9 din OUG 79/2017 care a modificat Codul fiscal, cu aplicabilitate de la 1 ianuarie 2018.
Se plateste Impozit micro 1% sau 3% din tot ce intra in calasa 7. Exceptiile sunt specificate in Codul fiscal iar ce spuneti nu e.

Deci, platiti impozit pentru ce primiti prin decont 458 ca venituri, fara sa scadeti cheltuielile.
Iulian MANEA, Contabil