Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SUSPENDARE ACTIVITATE SRL CU BANI DE LUAT SI DE DAT
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SUSPENDARE ACTIVITATE SRL CU BANI DE LUAT SI DE DAT

FIRMA DE CONSTRUCTII FARA ACTIVITATE, CU PERSONALUL IN SOMAJ.
VREAU SA INTRERUP ACTIVITATEA, AM INCEPUT CU REGISTRUL COMERTULUI, DAR MAI AM DE INCASAT BANI PE LUCRARI EXECUTATE ANUL 2008 LA O SCOALA (PRIMARIE DIN DB.).
DEASEMENEA AM DATORII LA TERTI SI NUMAI PENALIZARI LA STAT
(INRARZIERE PLATA TVA) PE VALOAREA FACTURATA SI NE ACHITATA A
LUCRARILOR EXECUTATE.
SE POATE INTRERUPE??
la regisrul comertului nu puteti suspenda activitatea daca aveti datorii la stat chiar daca e vorba de penalizari
In primul rand regula de baza a acestui forum este ca toti utilizatorii sa nu foloseasca majuscule...si asta pentru a intelege mult mai bine problema expusa.
Ce intelegem prin :"FIRMA DE CONSTRUCTII FARA ACTIVITATE, CU PERSONALUL IN SOMAJ"?
Sper ca nu este vorba de somaj tehnic.....
Care este stadiul la care va aflati cu privire la suspendare?....
suspendarea se face la Registrul Comertului , urmand ca sa mergeti la Administratia Financiara a sectorului de care apartineti.
Scuze pt. majuscule.
Daca firma nu are activitate, are bani de luat de la stat, si datorii la terti si la stat, de unde sa platesc somaj tehnic ? Credeam ca se intelege ca a fost intrerupt contractul de munca si muncitori au depus actele pt. somaj.
Am demarat actiunea la Registru, si vreau sa stiu daca ocontinui sau nu.
Ma intereseaza reglementarea oficiala care spune ce vrea Administratia Financiara,
presupunand ca Registrul da acceptul.
dvs spuneti : am demarat actiunea la Registru

Adica ati depus cererea de suspendare a activitatii cf legii 31 ?
Am contactat un avocat care se ocupa de problema.
Dupa aceea am aflat ca pot fi probleme la Administratie.
Vreau sa ma lamuresc.