Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Produs comandat prin internet livrat fără factura
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Produs comandat prin internet livrat fără factura

Am achiziționat o carte comandand-o prin internet. Am achitat-o la primirea prin curier(ramburs) dar în pachet nu am gasit și factură respectivă. Am întrebat autoarea și mi-a spus că voi primi factura în maximum 30 de zile. Este corect dpv contabil? Se face cumva evaziune fiscală? Ce ar trebui să fac eu în această situație? Mulțumesc pentru raspuns.
Verificati daca nu cumva ati primit factura pe Internet.
Daca nu respecta termenul faceti o sesizare la ANAF.
pentru sume mici chitanta constituie bon fiscal. in acest caz nu va trebuie factura. aveti nevoie de factura ca sa inregistrati achizitia in contabilitate sau e doar curiozitate?