Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Ce formulare/documente trebuie să depun la ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Ce formulare/documente trebuie să depun la Administrația Financiară pentru închiderea unui PFA - mediere? Trebuie să mai depun documente și la alte instituții?

Buna dimineata,
Va rog sa-mi spuneti ce formulare/ documente trebuie sa depun la Administratia Financiara pentru inchiderea unui PFA -mediere in conditiile in care am hotararea de incetare a calitatii de mediator emisa de Consiliul de Mediere si daca trebuie sa mai depun documente si la alte institutii.
Multumesc mult !
Manuela Rășină, administrator
Trebuie sa mergeti peste tot pe unde ati mers la deschidere. Mai intai la registrul comertului toate cu actele in original de la infiintarea pfa si copie dupa hotararea de incetare a calitatii de mediator emisa de Consiliul de Mediere. Apoi dupa ce va iese decizia de radiere a pfa, in maxim 30 de zile la finante depuneti doar declaratia unica prin contul personal de pe spatiul privat virtual.
Dupa ce depuneti declaratia unica, va trebui sa mergeti la ANAF cu decizia de radiere si copie dupa declaratie, sa opereze inchiderea. Altfel s-ar putea sa aveti surpriza sa nu se opereze inchiderea la ANAF
Este un PFA pentru mediere si nu a fost nevoie sa-l inregistrez la registrul comertului ci numai la ANAF.In acest caz este suficient sa depun declaratia unica pe zero si asta este tot?
Multumesc!