Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am făcut un antecontract cu un proprietar al unui ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am făcut un antecontract cu un proprietar al unui imobil care a declarat la notar că e necăsătorit. De fapt era divorțat, iar acum nu putem semna contractul. Cum îmi pot recupera banii, cheltuiți deja în mare parte?

Vanzatorul vrea sa vanda un apartament cumparat in 2015 ,depune declaratie.mincinoasa ca era necasatorit ,notarul demareaza actele urmand la cateva saptamani sa semnez contract ,care nu s a mai facut fiindca vanzatoarei nu i se emite acte taxe impozite fara prezenta fostului sot de care divortase in 2017....avansul la antecotract este de 3 000 euro ,el expria in 26 aprilie ,metionez proprietara i a cheltuit in mare parte....ce pasi putem face pentru a ne recupera bani ?....multumim din suflet !
Manuela Rășină, administrator
daca ii vreti chiar pe 26 aprilie iar vanzatorul nu vrea sa vi-i inapoieze, nu-i veti avea.
dar pasii sunt cam in felul urmator:
1. notificati vanzatorul prin notarul la care ati facut intelegerea sa se prezinte la data fixata, ora...., in vederea incheierii contractului conform intelegerii.
2. daca vine si puteti incheia vanzare e ok.
3. daca n-o puteti incheia, intocmiti un document cu data certa prin care se constata ca vanzarea nu s-a facut. eventual stabiliti o data (apropiata) de plata.
4. daca nu vrea sa semneze sau daca nu vine, cereti notarului sa constate documentat ca vanzarea n-a avut loc (data certa).
5. mai departe, mergeti la un executor. de aici, povestea se poate lungi destul de mult, putand include popriri, actiuni in justitie,etc.
nici sfatul unui avocat specalizat nu e de lepadat. depinde si de clauzele inscrise. va veti recupera avansul, dar o sa dureze.
adriandimitriu, utilizator
Multumim din suflet !
Depinde de asigurarile din promisiunea de vanzare, de forma promisiunii, daca este inscrisa in CF etc.

Ionicaica a scris:

Multumim din suflet !

Nu va grabiti sa multumiti.
Evident bunul era comun cu fostul sot. Trebuie sa se prezinte si el la semnare. Banuiesc ca nu va fi de acord.
Presupunand ca ii dati in judecata, trebuie sa o dati si pe el, or poate invoca lipsa calitate procesual pasiva, ca doar nu a semnat antecontractul.
Luati legatura cu un avocat.
Promisiunea se putea face doar de doamna. Eu vad ca doar dumneaei are calitate procesuala pasiva. Domnul nu a semnat, nu e obligat la nimic.