Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Precontract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Precontract vanzare cumparare

Detin un teren intravilan pe care doresc sa il vand. Am un client care doreste sa facem un precontract pe suma de 2000 euro. Pe 5 luni. Dupa termen daca nu se tine de cuvant si nu restituie restul sumei. Ce se poate intampla. Consecinte? Ajung in instanta. Blocare carte funciara 6 luni etc
Nu se prea înțelege întrebarea dvs, nu este clară, așa că vă răspund generic, cu sugestia de a merge la un avocat la o consultație juridică!

Pentru o clarificare de ordin conceptual, vă rog să observați că
promisiunea bilaterală de vânzare-cumpărare este convenția prin care părțile s-
au obligat să constituie în viitor un drept real asupra unui bun imobil, dând
naștere în sarcina acestora obligației de a încheia contractul asumat.Prin
urmare, instanța judecătorească are posibilitatea să pronunțe o hotărâre care să
țină loc de act autentic de vânzare-cumpărare în caz de neîndeplinire a
obligațiilor de către una din părți.
Ideea enunțată este susținută inclusiv de dispozițiile art. 1669, al. 1 C .civ., în lumina cărora „când una dintre părțile care au încheiat o promisiune bilaterală de vânzare refuză, nejustificat, să încheie contractul promis, cealaltă parte poate cere pronunțarea unei hotărâri care să țină loc de contract, dacă celelalte condiții de validitate sunt îndeplinite”.
Totodată, poate fi inserată o clauză potrivit căreia avansul se păstrează în ipoteza în care cumpărătorul nu se prezintă la notar pt încheierea contractului!
Avansul remis poate fi restituit, conform antecontractului.(suma remisa, ori dublul acesteia, conform clauzei contractuale ).

Instanta de judecata constata ca vanzarea nu a fost realizata din cauza relei- credinte manifestata de promitentul -vanzator .

Puteti solicita si daune-interese.

Promitentul -vanzator este solvabil, detine acest bun, asadar executarea silita impotriva sa poate viza chiar acest bun .

Notati antecontractul in CARTEA FUNCIARA, pentru opozabilitate fata de terti.

Ulterior, notati si litigiul in CARTEA FUNCIARA.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat