Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua. Bunica mea a decedat in urma cu aproximativ 8 ani, iar bunicul inca traieste. Sunt bunicii din partea mamei. Mama mea mai are un frate bun, care a fost adoptat in tinerete de strabunica mea. Intrebarea mea este: poate bunicul meu, in vreun fel, sa imi vanda mie mostenirea mamei, cu acordul ei? Mama are datorii si am vrea sa evitam posibilele probleme. Si inca o intrebare ar fi: poate unchiul meu, cel adoptat, sa pretinda la mostenirea mamei? Va multumesc mult! Sarbatori fericite!
Daca a fost adoptat cu efecte depline, are aceleasi drepturi ca mama dvs.
Bunicul dvs va poate vinde sau dona sua ce vreti dvs, numai ce are el, nu ce i s-ar cuveni mamei.
In conditiile actuale, mama nu poate renunta la mostenire, ca partea ei se va imparti intre bunic si unchi.
Multumesc mult pentru raspuns.
Elaena13, utilizator
Multumesc mult pentru raspuns. Totusi, tin sa scot in evidenta faptul ca unchiul meu a fost adoptat de strabunica mea, de la bunicii mei. El ii poarta numele de fata al strabunicii si, din cate am inteles de-a lungul timpului de la ei, mama ar fi singura mostenitoare a bunicilor.

gi-jane2 a scris:

Daca a fost adoptat cu efecte depline, are aceleasi drepturi ca mama dvs.
Bunicul dvs va poate vinde sau dona sua ce vreti dvs, numai ce are el, nu ce i s-ar cuveni mamei.
In conditiile actuale, mama nu poate renunta la mostenire, ca partea ei se va imparti intre bunic si unchi.

Abia acum am inteles, bunica a avut inca un copil, care i-a devenit frate. Scuze, nu am citit cu atentie. Daca a fost adoptat cu efecte depline, da, nu o mai mosteneste pe mama naturala.
In acest caz, pe bunica o mosteneste mama dvs (daca e singurul copil) si bunicul. Din ce avea bunica la data decesului ei, bunicul mosteneste 1/4, mama dvs, 3/4.
In masa succesorala intra bunurile proprii ale bunicii daca sunt si jumatate din bunurile comune.
Multumesc mult! Ati clarificat perfect totul. As mai avea o intrebare, daca nu deranjez. Dupa decesul bunicului, mama poate ceda mostenirea catre mine si/sau sora mea? (Suntem doar 2 surori) Sau trebuie mama sa dezbata succesiunea?

gi-jane2 a scris:

Abia acum am inteles, bunica a avut inca un copil, care i-a devenit frate. Scuze, nu am citit cu atentie. Daca a fost adoptat cu efecte depline, da, nu o mai mosteneste pe mama naturala.
In acest caz, pe bunica o mosteneste mama dvs (daca e singurul copil) si bunicul. Din ce avea bunica la data decesului ei, bunicul mosteneste 1/4, mama dvs, 3/4.
In masa succesorala intra bunurile proprii ale bunicii daca sunt si jumatate din bunurile comune.