Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua. Bunica mea a decedat in urma cu aproximativ 8 ani, iar bunicul inca traieste. Sunt bunicii din partea mamei. Mama mea mai are un frate bun, care a fost adoptat in tinerete de strabunica mea. Intrebarea mea este: poate bunicul meu, in vreun fel, sa imi vanda mie mostenirea mamei, cu acordul ei? Mama are datorii si am vrea sa evitam posibilele probleme. Si inca o intrebare ar fi: poate unchiul meu, cel adoptat, sa pretinda la mostenirea mamei? Va multumesc mult! Sarbatori fericite!
In termenul de optiune succesorala de 1 an, daca renunta la mostenirea dupa tata, mosteniti voi, copiii mamei in mod egal, partea ce o mostenea ea. Apoi, faceti partaj cu mama pt cota mostenita de la mama ei ( bunica dvs)
In momentul asta ca mama are datorii, sa nu se grabeasca sa dezbata impreuna cu bunicul dvs mostenirea dupa bunica. sa vada intai ce se intampla cu datoriile.
gi-jane2, moderator