Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat cu CM pe perioada determinata, primeste Cm ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat cu CM pe perioada determinata, primeste Cm care depaseste perioada CM

Buna ziua
Un angajat care are Contract de Munca pe perioada determinata(conform intelegerii la angajare, el dorind sa plece in strainatate la terminarea duratei Contract de Munca) aduce un Concediu Medical format din 2 parti. El este angajat pana la 30.04.2019. Prima partea a Concediu Medical este de pe 10.04.2019 pana pe 30.04.2019 acordat pe 22.04.2019 iar a doua parte de pe 01.05.2019 pana pe 13.05.2019 acordat pe 22.04.2019. El este intradevar bolnav, dar de la acoolism probabil. Firma nu are intentie sa ii prelungeasca durata Contract de Munca. Intrebarea este daca Concediul Medical acordat in Aprilie pentru prima jumatate a lunii Mai prelungeste 'din oficiu' durata Contractului de munca, care se incheia pe 30.04.2019. Daca el aduce concedii de acum lunar practic va fi angajat pana nu mai aduce concediu medical?
Multumesc
Concediul medical acordat in Aprilie pentru prima jumatate a lunii Mai nu prelungeste durata contractului de munca, care se va inceta de drept la data de 30.04.2019.

In acest sens, avem art.49 alin.5 si 6 C.mun.
Va multumesc frumos pentru ajutor!

Cornel Vasile a scris:

Concediul medical acordat in Aprilie pentru prima jumatate a lunii Mai nu prelungeste durata contractului de munca, care se va inceta de drept la data de 30.04.2019.

In acest sens, avem art.49 alin.5 si 6 C.mun.