Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Folosire uscatorie parter bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Folosire uscatorie parter bloc

Buna ziua. M-am mutat de curand intr-un apartament la parter, apartamentul neavand balcon. Pentru uscarea rufelor folosesc o portiune din uscatoria care se afla la parter. Ieri mi s-a cerut sa semnez un tabel daca sunt de acord cu inchirierea uscatoriei. Bineinteles ca am spus NU, explicand ca nu voi mai avea unde sa usuc rufele. As dori sa stiu in conditiile in care doar eu ma opun inchirierii, asociatia de proprietari va putea sa inchirieze legal uscatoria si astfel sa ma priveze de folosinta acesteia. Multumesc anticipat,
Pentru corecta si completa dv informare referitor la dispozitiile care guverneaza infiintarea,
organizarea si functionarea,drepturi si obligatii in cadrul asociatiei de proorietari studiati atent disp L nr 196/2018
Legal,uscatoria reprezinta parte comuna,accesibila tuturor prorietarilor
Conditionat de interesul asociatiei de proprietai partea comuna de condominiu poate fi utilizata exclusiv de catre un tert cu acordul vecinilor si al asociatiei de propretari prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta
Daca nu exista acordul individual al tuturor proprietarilor,legal partea comuna nu poate fi instrainata
Mai exista artificiul ca asociatia de proprietari sa supuna discutiei adunarii generale a proprietarilor avantajele inchirierii partii comune condominiu,sa obtina acordul majoritatii participantilor,situatie in care hotararea este obligatorie pentru toti proprietarii
Va multumesc pentru raspuns. Deci, chiar daca nu este legal, in virtutea avantajelor si cu hotarirea majoritatii, se poate ca eu sa fiu privata de acest drept, de a folosi partea de proprietate comuna?

ynocentta a scris:

Pentru corecta si completa dv informare referitor la dispozitiile care guverneaza infiintarea,
organizarea si functionarea,drepturi si obligatii in cadrul asociatiei de proorietari studiati atent disp L nr 196/2018
Legal,uscatoria reprezinta parte comuna,accesibila tuturor prorietarilor
Conditionat de interesul asociatiei de proprietai partea comuna de condominiu poate fi utilizata exclusiv de catre un tert cu acordul vecinilor si al asociatiei de propretari prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta
Daca nu exista acordul individual al tuturor proprietarilor,legal partea comuna nu poate fi instrainata
Mai exista artificiul ca asociatia de proprietari sa supuna discutiei adunarii generale a proprietarilor avantajele inchirierii partii comune condominiu,sa obtina acordul majoritatii participantilor,situatie in care hotararea este obligatorie pentru toti proprietarii

ART. 36 din legea 196/2018
Schimbarea destinatiei proprietatii comune este permisa cu indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii:
a) numai daca prin aceasta nu sunt lezate drepturile celorlalti coproprietari;
b) numai daca prin aceasta nu se impiedica folosirea in conditii normale a condominiului de catre toti proprietarii;
c) in baza acordului in scris al tuturor proprietarilor din condominiu;
d) dupa obtinerea prealabila a acordurilor, avizelor si autorizatiilor necesare prevazute de legislatia in vigoare, emise in conditiile legii de institutiile/autoritatile abilitate in acest sens.
Daca dvs. nu semnatati ca sunteti de acord cu aceasta schimbare, ea nu se poate face, cel putin nu legal.
Daca totusi asociatia hotaraste sa faca asta, dvs. puteti cere anularea hotarari, si eventuale daune, in instanta, cu sanse destul de mari de castig.
Va multumesc.

Ionut.ion a scris:

ART. 36 din legea 196/2018
Schimbarea destinatiei proprietatii comune este permisa cu indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii:
a) numai daca prin aceasta nu sunt lezate drepturile celorlalti coproprietari;
b) numai daca prin aceasta nu se impiedica folosirea in conditii normale a condominiului de catre toti proprietarii;
c) in baza acordului in scris al tuturor proprietarilor din condominiu;
d) dupa obtinerea prealabila a acordurilor, avizelor si autorizatiilor necesare prevazute de legislatia in vigoare, emise in conditiile legii de institutiile/autoritatile abilitate in acest sens.
Daca dvs. nu semnatati ca sunteti de acord cu aceasta schimbare, ea nu se poate face, cel putin nu legal.
Daca totusi asociatia hotaraste sa faca asta, dvs. puteti cere anularea hotarari, si eventuale daune, in instanta, cu sanse destul de mari de castig.

Sansele de castig in instanta sunt conditionate de apararile partilor