Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... agent de securitate atacat de colegul în stare de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

agent de securitate atacat de colegul în stare de ebrietate, șeful de obiectiv nu a luat nici o măsură mi-a adus injurii

am fost agresat de colegul meu care era în stare de ebrietate si rea in era liber de serviciu,
Manuela Rășină, administrator
Nu se prea înțelege problema dumneavoastră. Fiți mai explicit.
Lovirea sau lezarea sănătății oricărei persoane cu intentie reprezintă infracțiunea de loviri sau alte violente, sau, dacă rezultatul e mai grav, de vătămare corporala. Dacă acțiunea este săvârșită de către o persoana care se afla in exercitarea atribuțiilor de serviciu, fapta devine infracțiunea de purtare abuziva.
Aducerea de injurii nu constituie infracțiune, decât dacă este săvârșită de un funcționar in exercitarea atribuțiilor de serviciu, caz in care se comite tot o infracțiune de purtare abuziva.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
sper ca nu ați înțeles am fost atacat de colegul deserviciu era in stare de ebrietate avansată,liber de serviciu vine la magazin și MA atacă prin lovituri eu eram in timpul serviciului,pot inaita o plungere penală
Da, puteţi formula plângere penală sub aspectul comiterii infracţiunii de lovire sau alte violenţe. V-aţi scos certificat de la IML care să ateste lovirile?
multumesc