Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie - Nu se gasesc toti anii de lucru, spune ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie - Nu se gasesc toti anii de lucru, spune angajatorul

Buna ziua,

Mama s-a pensionat de aproape 10 ani. A lucrat la o companie intre perioada 1974-1988, aproape 14 ani. Compania a declarat numai 12 ani si au spus ca nu gasesc datele in arhiva pentru ceilalti 2 ani si pentru turele suplimentare. Mi se pare ciudat. Resursele umane de la companie au spus ca nu ne pot ajuta.

Are cineva vreo sugestie, sfat cum am putea proceda?

Multumesc! Emilia si Mama
Numai in instanta se pot recupera acei ani.
Multumesc Cornel. Pentru banii din urma, dar pe viitor te rog? Mama ar vrea ca anii sa fie adaugati la pensia ei lunara pe viitor.

Cornel Vasile a scris:

Numai in instanta se pot recupera acei ani.

Pe viitor , la incetarea c.i.m. trebuie sa se solicite in scris angajatorului eliberarea unei adeverinte de vcehime. In caz de refuz, se sesizeaza ITM-ul.

Pentru prioada care se regaseste, trebuie eliberata o adeverinta de vechime.