Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta de vechime Romtelecom. Bună ziua, Am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta de vechime Romtelecom. Bună ziua, Am și eu o întrebare : Vreau să obțin o adeverință ...

Bună ziua,
Am și eu o întrebare :
Vreau să obțin o adeverință de vechime cu toate sporurile pentru dosarul de pensie de la angajatorul Romtelecom.
Romtelecom nu mai exista juridic(, am găsit o adresa a Telekom care ne spune noua, foștilor angajați ca ne pot ajuta cu aceste informații)
Am trimis documentele cerute pe mail și telefonic mi s-a spus că procesarea acestor documente durează destul de mult - în jur de 3 sau 4 luni și au și un tarif- între 300 și 900 de lei. Vreau sa va întreb deoarece nu mi se pare o suma deloc mică dacă acest lucru este legal, ei având întreaga arhiva a angajaților Romtelecom sa perceapă comision de acordare a adeverinței care pentru mine este foarte importantă.
Mulțumesc
Legislatia nu reglementeaza interdictia ca un detinator de arhive sa solicite o taxa pentru eliberarea unei astfel de adeverinte.

Sanctioneaza refuzul eliberarii.
Buna ziua. Cum ati rezolvat cu adeverinta de la telekom. Sunt in acceasi situatie si vreau sa rezolv si eu. Multumesc. alaryks@gmail.com
Vedeti aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Buna ziua ma numesc Benko Eniko nascuta in 1965.08.21, am lucrat la Romtelecom ca telefonist de la 1984.12.25- 2002.03.01 in com.Aita Mare,jud Covasna si doresc Adeverinta privind sporuri la salar necesar la calcularea pensiei .
Va multumesc
sikolaszlo88, utilizator

sikolaszlo88

Vedeti aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...