avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajatorul spune că nu-mi plătește concediile pre ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajatorul spune că nu-mi plătește concediile pre și postnatal decât când primește banii de la CNAS, însă știu sigur că au fost decontați. Cum pot proceda în acest caz?

Cum pot recupera banii pentru concediu prenatal și postnatal de la angajator?
Angajatorul meu mi-a spus ca banii pe concedii (prenatal și postnatal) ii voi primi în momentul în care Cnas ii va deconta ! Stiu sigur ca au fost deja decontati dar angajatorul refuză să mi-i dea.Care sunt procedurile legale si cum pot proceda în acest caz?
Ultima modificare: Duminică, 1 Septembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 23:03, 4 Septembrie 2019
Normal ar fi fost ca el, angajatorul, sa plateasca aceste concedii si apoi sa recupereze banii de la CNAS.
Faceti plangere la CNAS.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Pentru neplata concediului medical de catre angajator , va puteti adresa Casei de asigurari de sanatate

Art. 47 OUG nr.158/2005
.....
(2) Constituie contravenții faptele săvârșite prin încălcarea obligațiilor prevăzute la art. 36 alin. (3), refuzul nejustificat de plată a indemnizațiilor și/sau calculul și plata eronată a indemnizațiilor, precum și încălcarea obligațiilor prevăzute la art. 36^1 lit. b).
....

Art. 48
(1) Contravențiile prevăzute la art. 47 se sancționează după cum urmează:
a) cele prevăzute la alin. (1) și (2), cu amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei;
......

Art. 49
Constatarea contraventiilor prevazute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzatoare se fac de către organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurări de sănătate.

2. De asemenea, pentru neplata concediilor medicale aveti posibilitatea de a actiona in instanta angajatorul, astfel incat acesta sa fie obligat la plata acestora.
Actiunea se va depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca si este scutita de plata taxelor judiciare.
Am fost la Cnas și nu mi-au dat nici un raspus,nici macar sumele care au fost virate de ei către angajator,mi-au zis doar ca banii au fost virati in cont și ca solutia ar fi sa il dau în judecată dar un proces e foarte lung și costisitor...Iar șanse să câștig nu prea vad pt ca angajatorul nu va recunoaște nimic,mi-a zis în fata!

-editare citat integral-
Ultima modificare: Duminică, 1 Septembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atunci doar sa actionati in instanta mai puteti daca CAS nu va ajuta.
Si nici nu trebuie sa recunoasca, exista acte care pot dovedi ca a primit banii, .....
Discutati cu un avocat, asa recuparati si cheltuielile de judecata ( onorariu avocat...)
Mai pe scurt, platiti onorariul unui avocat si acesta se ocupa de toate...dvs. asteptati un timp si o sa va recuperați bani pe concedii precum si toata suma cheltuită.
Dacă nu faceti nimic nu o sa recuperați nimic...
Ultima modificare: Duminică, 1 Septembrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Neplata concediului prenatal/postnatal. nashiku nashiku buna ziua , Am si eu nevoie de niste sfaturi din partea dumneavoastra.Sotia mea este in ultima luna de postnatal iar angajatorul nu i-a platit niciun ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal si postnatal RebecaSarosi RebecaSarosi Buna ziua. Am intrat recent in prenatal si angajatorul refuza sa ma plateasca cu motivul ca nu stie in perioada aceasta cati bani trebuie sa primesc. Ce as ... (vezi toată discuția)
Concediu medical neplatit voicuflorentina83 voicuflorentina83 Buna ziua, Sunt insarcinata in 6 luni si toata luna septembrie am fost nevoita sa stau in concediu medical ( si se pare ca voi sta incontinuare daca nu ... (vezi toată discuția)