Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificari legislative - varsta pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificari legislative - varsta pensionare

Buna ziua
Avand in vedere noua L93/2019, care modifica art. 56 1) lit c din CM, as avea o intrebare: cum se aplica "la varsta de 65 ani"? este un pic confuz asa cum este scris: salariata opteaza pentru continuarea activitatii .. la 65 ani!? Nu se refera oare articolul la continuarea activitatii pana la 65 ani"?

Totodata, alin 4) spune: Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi menținut în aceeași funcție maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de muncă.»
Daca se mentine in munca? inseamna ca cim nu inceteaza, nu?
Ce inseamna "prelungirea anuala a cim"?

Multumesc
La 65 de ani, c.i.m. inceteaza de drept.

Alin.4 presupune incheierea unui c.i.m. pe durata determinata pe durata unui an - aici se refera la posibilitatea prelungirii - sau a 3 ani maxim.