Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba de o zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba de o zi

Buna,
Revin cu o intrebare pentru ca se pare ca ma confrunt iar cu o situatie dubioasa.
Dupa un interviu la o firma de recrutare si un interviu la angajator am primit informatia ca angajatorul respectiv doreste sa cheme cativa candidati pentru o perioada de proba de o zi , fiecare fiind programat intr-o anumita zi . Nu a fost pomenit nimic despre un CIM.
Este necesar sa se faca CIM si pentru o singura zi?
Multumesc
in ce consta aceasta perioada de proba de o zi?va veni la program nomal?va fi platit?
Nu este nevoie de incheierea unui c.i.m., deoarece contractul individual de muncă se încheie după verificarea prealabilă a aptitudinilor profesionale și personale ale persoanei care solicită angajarea.

Modalitățile în care urmează să se realizeze verificarea trebuie sa fie stabilite în contractul colectiv de muncă aplicabil, în statutul de personal - profesional sau disciplinar - și în regulamentul intern, în măsura în care legea nu dispune altfel.
Mi s-a spus ca vom primi anumite sarcini de la cei de acolo, programul normal , neplatit
Probabil se va incerca verificarea prealabilă a aptitudinilor dvs. profesionale... insa o astfel de modalitate trebuie sa fie prevazuta în contractul colectiv de muncă aplicabil, în statutul de personal - profesional sau disciplinar - și/sau în regulamentul intern a langajatorului.
Multumesc