avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2028 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 329/2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 329/2009

Daca am avut 2 luni de concediu medical in cursul unui an si inca 15 zile de concediu fara plata este legal sa mai mi -se impuna inca 8 zile de concediu fara plata ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:32, 26 Noiembrie 2009
Buna ziua !
Avand in vedere ca legea nu expune limitativ conditiile in care se acorda acest concediu si prevede acordarea lui tuturor salariatilor din sistemul bugetar, inseamna ca este legal.
Chiar daca ati avut concediu medical si cfs, daca sunteti angajat in sectorul bugetar veti avea de lua cele 8 zile libere neplatite, potrivit Legii nr.329/2009.
Ultima modificare: Joi, 26 Noiembrie 2009
Cornel Vasile, Consilier juridic
8 zile neplatite
dborsanu a scris:

8 zile neplatite


Intr-adevar , multumesc pentru atentionare :coffee:

P.s.
am si editat mesajul anterior, in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile neplatite ganca ganca buna ziua! lucrez in sectorul bugetar si sunt in concediu medical de 1 luna as dori sa stiu daca beneficiez si eu de zile neplatite, acele zile care se dau ... (vezi toată discuția)
Diferenta zile fara plata si concediu fara plata ionu roman ionu roman Exista vreo diferenta intre zilele fara plata prevazute de legea privind rationalizarea cheltuielilor publice, 329/2009, si concediu fara plata din Codul ... (vezi toată discuția)
Legea 329/2009 - zile libere neplatite camelusa camelusa Azi intra in vigoare Legea 329/2009. Referitor la zilele libere neplatite (art. 10) eu interpretez asa: - se aplica doar pentru lunile noiembrie si ... (vezi toată discuția)