Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de completare dispozitiv
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de completare dispozitiv

Am chemat in judecata o institutie,judecatorul de fond respingandune cererea de chemare in judecata pe fond ,dar fara a ne analiza toate petitele cu care am investito.Am facut recurs odata cu cererea de completare ,in temeiul art.444.In acest timp recursul sa judecat si sa respins,ideiea este ca n-ea fost admisa cererea de completare pe consecinta respingerii petitelor,ulterior am recurato si asteptam termen.Intrebare,nu era normal sa se uneasca amandoua si sa fie data o singura solutie in recurs.Practic noi am investit instanta cu o cerere pe care neo judeca in doua etape,este asta un proces echitabil?Daca se admite cererea de completare ce se intimpla?Nu inteleg rog un mic ajutor.Multumesc!
Trebuia sa informati instanta de recurs ca ati formulat cererea de completare dispozitiv, desi nu era obligatoriu sa astepte aceasta solutie. Nu cunosc nici exact ce anume ati cerut si daca completarea dispozitiv putea influenta sau nu solutia din recurs. Nu cunosc nici motivele respingerii atat a actiuni cat si a completarii spre a putea aprecia. Acum veti astepta solutionarea recursului pe cererea de completare. Daca se admite se va discuta ulterior, in functie de solutie caile de urmat.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat