avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cămătărie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cămătărie

Am împrumutat niște bani unor persoane.Sumele nu erau foarte mari și am cerut o mica dobânda. Politia ma acuza de cămătărie, ce pedeapsă pot primi? Au găsit ceva foi prin care acei oameni ziceau ce trebuie să-mi înapoieze banii dar fără dobândă. Este prima data când fac asa ceva.
Cel mai recent răspuns: DenisRif , utilizator 20:58, 15 Mai 2019
Veti fi cercetat si puteti primii de la amenda penala ,pedeapsa cu suspendare sau cu executare ,depinde de instanta

Legea 216/2011 privind interzicerea activitatii de camatarie. Legea camatariei
Camatarie,Camataria,Dobanda neagra,Camatari Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 827 din 22 noiembrie 2011


Art. 2
In intelesul prezentei legi, termenii de mai jos au urmatoarea semnificatie:
a) camata — dobanda pe care o ia camatarul pentru sumele date cu imprumut;
b) camatar — persoana fizica ce da imprumuturi banesti in schimbul unei camete.

Art. 3
(1) Darea de bani cu dobanda, ca indeletnicire, de catre o persoana neautorizata constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoarea de la 6 luni la 5 ani.
(2) Sumele de bani obtinute prin savarsirea infractiunii prevazute la alin. (1) se confisca.

Acum depinde cum interpreteaza legiuitorul deoarec e legea sanctioneaza fapta ca si indeletnicire adica sa fie facuta in mod frecvent si repetat...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
DenisRif:
In prezent, camata este incriminata in C.P.
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2019
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Ok...Multumesc ...Am vazut !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se considera camatarie giovana giovana am imprumutat unei cunostinte 5000 de euro trebuia sa mii restitue in termen de 3 luni si nu mia restituit suma. am cazut de comun acord sa facem un cuntract ... (vezi toată discuția)
Camatarie gancuta gancuta buna ziua am o problema cu un fost executor am luat bani cu camata de la el bine inteles ca el nu recunoaste nodeschis proces in care el zice ca era ... (vezi toată discuția)
Am împrumutat unei persoane 10000 de euro acum 10 ani în baza unui contract de mână Ramonap Ramonap Am împrumutat unei persoane 10000 de euro acum 10 ani în baza unui contract de mână între mine și el. Persoana respectiva s.a angajat să plătească ... (vezi toată discuția)