Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reclamatii nenumarate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reclamatii nenumarate

Asociatia de proprietari din care fac parte are un locatar care nu este proprietar dar depune nenumarate plangeri la politie cu privire la activitatea conducerii, plangeri cu presupuse infractiuni si politia ne sfatuieste sa il actionam in judecata, plangerile fiind de ordinul zecilor si activitatea blocului este total perturbata. Eventual avem nevoie de un avocat bun in domeniu. Ce putem face?
Desigur, puteți sesiza instanța civilă competentă.
Vă rog să observați că în lumina art. 15 din NCC c "niciun drept nu poate fi exercitat in scopul de a vatama sau pagubi pe altul ori intr-un mod excesiv si nerezonabil, contrar bunei-credinte"!

Mai mult decât atât, potrivit art 1353 din NCC "cel care cauzeaza un prejudiciu prin chiar exercitiul drepturilor sale nu este obligat sa-l repare, cu exceptia cazului in care acesta este exercitat abuziv"
Legiuitorul a prevazut dispozitii care obliga reprezentantul legal al asociatiei de proprietari sa raspunda la cereri,sesizari adresate de catre proprietarii din imobil