Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... animalele la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

animalele la intretinere

Am fost anuntata de catre asociatia de proprietari ca este o lege noua prin care suntem obligati sa bagam animalele la intretinere ca si cum ar fi o persoana si trebuie sa platim pentru el?este adevarat? :|
:magic:Nu, e o gluma!!
iulyana62 a scris:

Am fost anuntata de catre asociatia de proprietari ca este o lege noua prin care suntem obligati sa bagam animalele la intretinere ca si cum ar fi o persoana si trebuie sa platim pentru el?este adevarat? :|

unt doar sperantele unora de a mai pune in carca altora niste cheltuieli. Stati linistita, aceasta lege nu este nici macar in stadiu de proiect. Din fericire.
iulyana62 a scris:

Am fost anuntata de catre asociatia de proprietari ca este o lege noua prin care suntem obligati sa bagam animalele la intretinere ca si cum ar fi o persoana si trebuie sa platim pentru el?este adevarat? :|

Interesati-va la asociatie ca poate este o hotarare a adunarii generale. Adunarea generala poate sa ia o hotarare prin care sa impuna detinatorilor de animale sa contribuie cu ceva bani la cheltuielile lunare. Sunt asociatii care au fixat 5 lei/luna de fiecare caine. In unele asociatii 5 lei/luna este o suma care revine pe o persoana la cheltuielile de intretinere. Asa ca ori 5 lei fix pentru caine, ori o persoana in plus e aceeasi contributie.
Asemenea hotarare se poate lua pentru a-i descuraja pe unii sa creasca mai multi caini in apartament (un vecin avea in apartamentul de 2 camere 4 caini mari) sau si pentru costurile suplimentare mai ales pentru efectuarea curateniei.
Pai de ce e nevoie de curatenie dupa caini? Exista lege prin care proprietarii sunt obligati sa curete dupa cainii lor. La noi se aplica, asa ar trebui sa fie peste tot.
Si mai exista o lege, nu stiu acum care dar va puteti interesa in alta sectiune a forumului, care nu permite in apartament de bloc mai mult de 2 caini.
Eu cred ca ar trebui pusi sa plateasca suplimentar la intretinere cei care folosesc liftul excesiv. Am eu un vecin la care noaptea e trafic mare de persoane. Se pare ca se ocupa cu ceva ilegal....
Nu vad de ce pentru caini sa se plateasca suplimentar ca ei folosesc putina apa care oricum se contorizeaza separat pe apt. si ies afara ODATA cu stapinul lor. Nu e treaba nimanui sa judece cu cine iese cainele odata ce iese cu stapinul care plateste odata intretinere pentru asta. Astea sunt aberatii comuniste cu cainii la intretinere! Cum s-ar zice... tara piere si baba se piaptana!
:P
Dana Marin a scris:

Am eu un vecin la care noaptea e trafic mare de persoane. Se pare ca se ocupa cu ceva ilegal....

Nu cumva aceasta afirmatie face parte, din arsenalul de manipulari practicate in alte vremuri ca sa va citez "Astea sunt aberatii comuniste"!?
"Se pare ca" amestecati rau lucrurile si de la problema animalelor in bloc ati ajuns repede la "trafic de persoane"!
Ce au in comun cainii cu traficul de persoane?