Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Spor pentru grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Spor pentru grupa de munca

Buna ziua!
Am pus si aseara o intrebare pe forum, iar primind un raspuns, tin sa va multumesc timpul acordat pentru acesta. :)
Acum am o alta nelamurire...tatal meu a lucrat 30 ani 10 luni si 20 de zile la turnatorie (grupa I. de muca). Pe baza legii 19 din 2000, a iesit la pensie in aprilie 2006, fiindu-i luate in calcul 25 de ani 6 luni si 1 zi lucrate in conditii speciale.
Auzind de inceperae acordarii sporurilor pt grupe de munca, se astepta ca pensiea lui sa fie ceva mai mare, insa neprimind nimic, a depus o cerere la casa de pensii de unde a venit un raspuns, conform careia el nu beneficieaza de niciun spor pt ca este incadrat la conditii speciale de munca si nu i se poate aplica OUG nr 100 din 2008.
Intrebarea mea ar fi daca se poate face ceva in acest caz, fara a da in judecata casa de pensii pt neaplicarea ordonantei de urgenta?Si inca nelamurire: "condotii speciale de munca" este denumirea noua a "grupelor I respeciv II " ?
Multuesc anticipat pt raspuns :)
O zi frumoasa!
b.K
OUG nr. 100/2008 astfel cum a fost modificata prin OUG nr. 209/2008 nu se aplica decat persoanelor ale caror drepturi de pensie au fost stabilite in functie de stagiul complet de cotizare prevazut de Legea nr. 19/2000 si al caror punctaj mediu anual nu a fost determinat in functie de stagiul prevazut in acte normative cu caracter special (cazul tatalui dvs.).

Din motive pe care eu nu am cum sa le cunosc, tatalui dvs. i s-a calculat punctajul mediu anual in conformitate cu prevederile Legii nr. 226/2006 privind incadrarea unor locuri de munca in conditii speciale, act normativ care cuprinde prevederi foarte avantajoase (varsta standard de pensionare a tatalui dvs. a fost redusa cu 15 ani conform art. 3, iar punctajul mediu anual a fost calculat in functie de un stagiu complet de cotizare de 25 de ani conform art. 5).

Pana in data de 01.04.2001, data intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000, au existat grupele I si II de munca, ulterior acestei date activitatea se poate desfasura in conditii deosebite sau speciale. Aceste aspecte le gasiti reglementate prin art. 19 si art. 20 din Legea nr. 19/2000.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc pentru raspunsul dat :) mi-a fost de folos :)
Insa tot am mai ramas cu unele neclaritati :-/...
Daca punctajul s-a calculat conform legii 226 din 2006, asta inseamna ca beneficiind de aceste "reduceri" el nu mai poate solicita si calcularea sporului pentru grupa...
...adica am putea spune ca desi pana in 2001 (anul intrarii in vigoare a legii19/2000) tatal meu a avut 25 de ani lucrate in grupa I, acesiti ai nu se iau in considerare deoarece legea 226/2006 "abroga" unele articole din legea 19/2000, care la randul lui conditioneaza aplicarea Ordonantei de urgenta. (daca concluzionez eu bine :-??)
Deci cazul este unul pierdut..
Multumesc inca o data pt timpul acordat!
O seara frumoasa :)
b.K
Nu, Legea nr. 226/2006 nu abroga prevederi din Legea nr. 19/2000, ci contine prevederi mai favorabile beneficiarilor de drepturi de pensie. :)

Atat OUG nr. 100/2008 cat si OUG nr. 209/2008 modifica Legea nr. 19/2000, in cuprinsul acesteia fiind introdus art. 78 ind. 2 pe care-l redau mai jos:

Art. 78^2. - "(1) Asiguraţii care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în grupa I şi/sau grupa II de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiază de majorarea punctajelor anuale, după cum urmează:
a) cu 50% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I de muncă;
b) cu 25% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa a II-a de muncă.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică numai în situaţiile în care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual se utilizează stagiile complete de cotizare prevăzute în anexa nr. 3, în funcţie de data naşterii, respectiv stagiile complete de cotizare, în funcţie de data deschiderii dreptului la pensie, conform prevederilor art. 167^1."

Asa cum am scris in mesajul anterior, pensia tatalui dvs. a fost calculata in functie de un stagiu complet de cotizare de 25 de ani. Daca i-ar fi fost calculata in functie de stagiul complet de cotizare conform datei nasterii, cuantumul pensiei ar fi fost mult mai mic.

Credeti-ma, utilizarea unui asemenea stagiu este mai favorabila decat punctajul suplimentar acordat pentru activitatea lucrata in grupa I de munca.

O seara la fel de frumoasa! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc foarteeeeeeeee frumooos =D> :)