Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indemnizatie insotitor gradul I de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indemnizatie insotitor gradul I de invaliditate

Bună ziua,sunt persoana cu gradul 1 de handicap,fara însoțitor,primesc și pensie de urmaș(transformata in indemnizație pe cupon),am de asemeni și decizie gradul 1 pentru capacitatea de muncă pierduta total din 2013,insa nu mi se acorda acea indemnizație pentru însoțitor și aș dori să întreb dacă în aceste condiții,pot beneficia de acea Indemnizație de însoțitor,care am inteles că ar trebui să fie data in baza aceasta,de la casa de pensii.Multumesc anticipat!
Anka41, utilizator
ati fost sa intrebati la casa de pensi de ce nu vi se acorda >?caci ea se acorda din oficiu daca aveti grad grav la pensia de invaliditate ???
Am fost,insa,cum e la noi,te trimit de la un ghișeu la altul,îți oferă informații incorecte,incomplete și într-un final,m-am lasat păgubașă,am decis sa întreb pe cineva competent,care cunoaște legea și ar putea să îmi spună exact daca am dreptul sa nu, ulterior,având posibilitatea să mă duc cu informații exacte și clare sa le pun pe masă și să-mi dea explicații...că la noi,se poarta,daca nu cunoști prea multe in domeniul respectiv,nici din oficiu nu se autosesizează nimeni să-ți dea vreun drept sau vreo informație competenta.

negru daniel a scris:

ati fost sa intrebati la casa de pensi de ce nu vi se acorda >?caci ea se acorda din oficiu daca aveti grad grav la pensia de invaliditate ???

Anka41, utilizator
ok haide sa vedem poate va pot ajuta in primul rand dumneavoastra ziceti ca aveti si grad de handicap care este grav dar fara insotitor ?asa scrie pe certificatul de handicap ??fara insotitor ?
1 apoi din 2013 aveti si grad grav sau unu cum se zice pentru invaliditate ??
intrebare de ce nu v-au dat grad la handicap cu insotitor ???intreb ca poate vau dat cu insotitor si dumneavoastra nu va-ti dat seama , daca vau dat si la pensie tot cu insotitor dumneavoastra trebuia sa alegeti unde vreti sa-l obtineti pentru ca nu se poate lua insotitorul si de la handicap si de la pensie ?

daca la handicap aveti daor grad grav si scrie pe certificat asa si la pensie grad grav atunci conform articolulu 77 din legea pensilor 263 aveti dreptul la insotitor ?
eu va recomand sa mergeti la casa de pensi si sa faceti o cerere de acordare a insotitorului conform art 77 scrisa nu verbala in 2 exemplare sa fie facuta unul sa ramana la dumneavoastra stampilat cu nr de inregistrare pt orice eventualitate si va mai recomand sa mergeti in audienta la directorul case de pensi de unde apartineti sa va expuneti doleantele
Bună ziua și mulțumesc de informații,că să fiu înțeleasă mai bine,eu practic,din 2003 și până în 2016 am fost pensionata cu grad handicap 1 fara însoțitor, nerevizuibil.Dat fiind agravarea stării mele de sănătate și având nevoie permanenta de cineva care să-mi fie în preajma,am mers de bunăvoie in 2016 la revizuire,pentru a solicita dreptul la însoțitor.Am constatat cu stupoare ca,pe lângă faptul că nu mi-au acordat însoțitor,mi-au eliberat un nou certificat cu același diagnostic,nimic schimbat,insa revizuibil la 1 an.Am făcut și contestație,insa nu s-a întâmplat nimic.Am revenit în 2017 la comisie și mi s-a eliberat din nou un certificat revizuibil pe 2 ani,adică eu acum in iulie, trebuie sa mă prezint din nou la comisie.Ok,asta e o problemă,privitor la aceea indemnizație de însoțitor,pe care cei de la handicap nu vor să mi-o acorde,am vrut să mă interesez exact daca am dreptul să o iau pe cea de la casa de pensii.Eu având pensie de urmaș din 2005(nu 2013,am greșit eu când am scris primul mesaj) și dețin o decizie din 2006, asupra capacității de muncă pierduta total,in care e specificat că necesit însoțitor și că mă incadrez in gradul 1 de invaliditate,dar aici se bate ceva cap in cap,pentru că eu nu primesc pensie de invaliditate,avand-o pe cea de urmaș,am înțeles că nu se cumulează.De aceea spun,eu informații exacte nu am,pentru că instituțiile nu mi le oferă,chiar daca am stat pe la usile lor și m-am umilit pentru a cere informații.

negru daniel a scris:

ok haide sa vedem poate va pot ajuta in primul rand dumneavoastra ziceti ca aveti si grad de handicap care este grav dar fara insotitor ?asa scrie pe certificatul de handicap ??fara insotitor ?
1 apoi din 2013 aveti si grad grav sau unu cum se zice pentru invaliditate ??
intrebare de ce nu v-au dat grad la handicap cu insotitor ???intreb ca poate vau dat cu insotitor si dumneavoastra nu va-ti dat seama , daca vau dat si la pensie tot cu insotitor dumneavoastra trebuia sa alegeti unde vreti sa-l obtineti pentru ca nu se poate lua insotitorul si de la handicap si de la pensie ?

daca la handicap aveti daor grad grav si scrie pe certificat asa si la pensie grad grav atunci conform articolulu 77 din legea pensilor 263 aveti dreptul la insotitor ?
eu va recomand sa mergeti la casa de pensi si sa faceti o cerere de acordare a insotitorului conform art 77 scrisa nu verbala in 2 exemplare sa fie facuta unul sa ramana la dumneavoastra stampilat cu nr de inregistrare pt orice eventualitate si va mai recomand sa mergeti in audienta la directorul case de pensi de unde apartineti sa va expuneti doleantele

Anka41, utilizator
da e adevarat ca pensia de urmas nu se cumuleaza cu pensia de invaliditate aici e alegerea dumneavoastra care o doriti sa o alegeti dar avand un certificat de invaliditate cu grad grav atunci trebuie sa va acorde insotitorul confor art 77 pentru ca acesta este alceva si nu pensie este o indemnizatie care se cumuleaza cu una din cele doua pensi atata vreme cat aveti acel certificat.

faceti cum v-am spus o cerere in scris in care sa specificati caci conform certificatului de invalidiate aveti dreptul si la insotitor dar in scris nu pe povesti cu personalul casei