Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

cum se procedeaza pentru calculul zilelor de concediu de odihna anual, atunci cand un salariat a avut mai mult de 30 de zile concediu medical pentru anul in curs. se ia in considerare perioada de concediu medical pentru calcului zilelor de concediu de odihna, sau nu se ia in calcul?
De obicei, se calculeaza asa: daca angajatul a avut toata luna concediu medical, atunci pentru acea luna nu se acorda concediu de odihna, daca angajatul are cateva zile concediu medical intr-o luna, atunci se acorda concediu de odihna.
Daca vreti sa calculati exact numarul de zile lucratoare dintr-un an din care sa scadeti zilele de concediu si apoi sa calculati concediu de odihna cuvenit, nu este nici asa vreo problema.
multumesc pentru raspuns. imi puteti spune si care este legislatia care prevede acest lucru?
1. Din Codul muncii:
Art.140 (2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
2. Daca salariatul are dreptul la un CO 21 de zile lucratoare pe an si a fost o luna in concediu medical (adica nu a prestat activitate) atunci are dreptul la 21:12x11=19,25 zile, adica 19 zile lucratoare
Cf art 140 CM (2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
1. CO se acorda in functie de perioada LUCRATA dintr-un an, perioada absenta nu se ia in calcul;
2. mai ales ca medicalul este peste 30 de zile, se suspenda ctr de munca, deci nu se acorda CO pt aceasta perioada.
calculul numarului de zile de concediu de odihna cuvenit se face in functie de timpul efectiv lucrat,adica o medie aritmetica ponderata lunara.