avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis anulat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis anulat

Am condus cu permis suspentat si acum dopa 2 ani misa anulat e normal pentru depasire de viteza mi sa intamplat asa poate cineva sami dea un raspuns va multumesc
Aveti mai jos cazurile in care se dispune anularea permisului.
ART. 114 OUG 195/2002
(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
#M19
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;
#M1
c) *** Abrogată
#M19
d) titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanţă prevăzută la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal;
#B
e) permisul de conducere a fost obţinut cu încălcarea normelor legale, situaţie constatată de instanţa competentă;
#M5
f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă.
#B
(2) Permisul de conducere se anulează şi în cazul în care titularul acestuia a decedat.
(3) Procedura anulării permisului de conducere se stabileşte prin regulament.

Va multumesc pentru raspuns din ce meati relatat cauzele anulari nu ma incadrez in nici un caz si totusi mi sa anulat va rog spunetimi ce sa fac va multumesc anticipat
Nu ati fost condamnat?
Buna ziua va multumesc pentru am fost condamnat cu doi ani semnatura si 150 de ore. Si totusi mi sa anulat sa conduc in Romania va multulmesc anticipat

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu ati fost condamnat?

Daca ati condus cu permisul suspendat si ati fost condamnat pentru savarsirea infractiunii prevazute de art. 335 alin. 2 c.p., se anuleaza permisul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod rutier Nelu451 Nelu451 Dupa redobandirea permisului anulat prin reexaminare teoretica si practica acesta poate fi anulat iarasi daca in termen De 6 lunui de dupa redobandire ... (vezi toată discuția)
Buna seara mi-sa întocmit dosar penal pentru conducere cu permisul ... Patraulea11 Patraulea11 Buna seara mi-sa întocmit dosar penal pentru conducere cu permisul suspendat art 335 alin2 .după ce mi-au expirat cele 90 de zile pentru care îmi fusese ... (vezi toată discuția)