Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie ce trebuie oferita de un comerciat catre ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie ce trebuie oferita de un comerciat catre clientul final

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
Daca un articol electric/electronic are prin lege clar stabilit ca termenul de garantie este de minim 2 ani ce facem la alte produse. Ma refer aici la articole non-electrice care au o durata medie de utilizare sa zicem de 6 luni sau 12 luni. Comerciantul este sau nu obligat sa ofere o perioada de garantie cel putin egala cu Durata medie de utilizare? Sau la un articol care are DMU de 12 luni se poate oferi 3 luni Garantia comerciala catre persoanele fizice? Este obligat sa ofere certificat de garantie? catre clientul final persoana fizica?
Multumesc!
Despre ce e vorba, mai precis? Non electric înseamnă o grămadă de lucruri
Burghiu de metal, disc diamantat taiat fier, ciocan, etc. Cutter, Galeata!
Nimeni nu ma poate ajuta cu astfel de informatii?
Multumesc!