Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Tata a accidentat o persoană în timp ce conducea sub ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Tata a accidentat o persoană în timp ce conducea sub influența alcoolului și având permisul expirat. La ce consecințe se poate aștepta?

Tatăl meu a facut ieri un accident cu masina !
A intrat în 2 pomi , o creanga a căzut pe o persoană care stătea pe banca ..
Rezultat " umar si femur fracturat"
Persoana respectiva a fost apoi aseara transferată la un spital având TBC
Tatăl meu a avut o alcoolemie de 0.66 in aerul expirat , condus cu permis expirat, ITP expirat ..Fiind la tara dar drum public !
A fost dus la spital , i s-au recoltat analizele de sânge, a primit o amendă penală deb23 de mil care v-a fi achitată luni la jumătate!
Care sunt pasii si ce trebuie sa facem acum?
La ce sa se mai aștepte?
Trebuie să luăm un avocat ?
Manuela Rășină, administrator
Amenda penala se da numai de catre instanta de judecata dupa finalizarea unui proces penal.
In cauza a fost deschis dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului, peste 0.4 in aer expirat, accident cu vatamare din culpa.
Cel mai probabil amenda este pentru itp expirat si permis expirat, aceste fapte fiind contraventii si nu infractiuni, asa cum este conducerea sub influenta alcoolului si vatamare din culpa.
Apelati la un avocat.
Se poate astepta sa fie trimis in judecata si condamnat.
@cyan
Multumesc frumos!

@Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”
Dacă partea vătămata nu depune plângere o sa fie automat trimis de poliție în judecată?
Aveti idee in ce consta această condamnare ?
Este posibil sa ne alegem doar cu amendă penală?

Manuela Rășină, administrator
La consecintele pe care le-a produs, nu cred sa fie condamnat la amenda penala.
Adică sa ne asteptam la o condamnare cu inchisoare?
Multumesc frumos !
Manuela Rășină, administrator