avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Tata a accidentat o persoană în timp ce conducea sub ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Tata a accidentat o persoană în timp ce conducea sub influența alcoolului și având permisul expirat. La ce consecințe se poate aștepta?

Tatăl meu a facut ieri un accident cu masina !
A intrat în 2 pomi , o creanga a căzut pe o persoană care stătea pe banca ..
Rezultat " umar si femur fracturat"
Persoana respectiva a fost apoi aseara transferată la un spital având TBC
Tatăl meu a avut o alcoolemie de 0.66 in aerul expirat , condus cu permis expirat, ITP expirat ..Fiind la tara dar drum public !
A fost dus la spital , i s-au recoltat analizele de sânge, a primit o amendă penală deb23 de mil care v-a fi achitată luni la jumătate!
Care sunt pasii si ce trebuie sa facem acum?
La ce sa se mai aștepte?
Trebuie să luăm un avocat ?
Ultima modificare: Marți, 28 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
Amenda penala se da numai de catre instanta de judecata dupa finalizarea unui proces penal.
In cauza a fost deschis dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului, peste 0.4 in aer expirat, accident cu vatamare din culpa.
Cel mai probabil amenda este pentru itp expirat si permis expirat, aceste fapte fiind contraventii si nu infractiuni, asa cum este conducerea sub influenta alcoolului si vatamare din culpa.
Apelati la un avocat.
Se poate astepta sa fie trimis in judecata si condamnat.
@cyan
Multumesc frumos!


@Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”
Dacă partea vătămata nu depune plângere o sa fie automat trimis de poliție în judecată?
Aveti idee in ce consta această condamnare ?
Este posibil sa ne alegem doar cu amendă penală?

Ultima modificare: Luni, 27 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
La consecintele pe care le-a produs, nu cred sa fie condamnat la amenda penala.
Adică sa ne asteptam la o condamnare cu inchisoare?
Multumesc frumos !
Ultima modificare: Luni, 27 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator

Alte discuții în legătură

Aseară am condus mașina 30 metri cu o alcolemie de 0.66 in ... Ionut2345 Ionut2345 Aseară am condus mașina 30 metri cu o alcolemie de 0.66 in aerul expirat . Ulterior am fost dus la UPU pentru analize, nu au fost anumite evenimente, avarii ... (vezi toată discuția)
Condus sub influenta alcoolului ionela922 ionela922 buna ziua! tatal meu a condus un autoturism sub influenta alcoolului in luna noiembrie depistanduse o alcoolemie de 1,80 mg/l alcool in aerul expirat ,i s-a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua!am fost condamnat la 2 ani si 8 luni cu suspendare ... Danut2397 Danut2397 Buna ziua!Am fost condamnat la 2 ani si 8 luni cu suspendare si 4 ani de probatiune.Acuma in ianuarie termin termenul de incercare.Eu in timpul acela am fost ... (vezi toată discuția)