Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata cass la pfa cu norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata cass la pfa cu norma de venit

Sunt pfa la norma de venit lucrez din luna mai pînă la 30 septembrie, suspend firma in fiecare an sunt obligat să plătesc CASS.
george-neagu, moderator
Trebuie sa vedeti daca norma de venit recalculata pentru perioada de activitate din 2019 este peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie adica in acest an peste 24960 lei. Veti completa declaratia unica si se va vedea de acolo.
Daca se depaseste plafonul si nu sunteti scutit prin lege, trebuie sa platiti si 25% CAS la nivelul a 12 salarii minime.