Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Contraexpertiza
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Contraexpertiza

Buna seara.pe data de 11 noiembrie 2018mama mea a fost implicata intr-un accident in urma caruia a decedat.dosarul este inca la politie.trebuie sa facem contraexpertiza.cum se procedeaza?
Nu ati dat prea multe date, dar strict la intrebarea dvs. raspunsul este: faceti cerere si depuneti-o la dosar.
CpP mentioneaza:
ART. 181 Efectuarea unei noi expertize
(1) Organul de urmărire penală sau instanta dispune efectuarea unei noi expertize atunci când concluziile raportului de expertiză sunt neclare sau contradictorii ori între continutul si concluziile raportului de expertiză există contradictii, iar aceste deficiente nu pot fi înlăturate prin audierea expertului.
(2) Când organul de urmărire penală sau instanta de judecată dispune efectuarea unei noi expertize de către o institutie medico-legală, aceasta este efectuată de o comisie, în conditiile legii.
O nouă expertiză (contraexpertiză) se solicită când considerați că prima expertiză a ajuns la niște concluzii nerealiste. Solicitați în scris efectuarea unei noi expertize arătând motivele care trebuie să fie temeinice, în caz contrar aveți șansa de a nu vi se aproba efectuarea noii expertize
ing. Ioan Ciobanu.