Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie casatorie in 2 tari, doar pe baza actului de separare ...
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

casatorie in 2 tari, doar pe baza actului de separare legala din Italia

buna ziua, se poate casatori o persoana in Ro sau alta tara ,daca in Italia unde a fost casatorita persoana respectiva , s a pronunțat doar separarea legala di tre cei 2? precizez ca in Ro la tribunal i s a spus ca se poate casatori (pt ca nu apare casatorit). Separarea legala s a ptonuntat de cca 10 ani.multumesc.
denisa25, utilizator
Seaparerea legala este divort? Pentru ca in Germania separarea legala nu inseamna ca esti divortat legal. Chiar daca casatoria n-a fost inregistrata in Romania si nu figureaza divortat/divortata tot bigamie se numeste.
se poate casatori, doar ca la un moment dat, dupa ce se va divorta in Italia, va avea probleme ...in Romania, intrucat sotul celalalt divortat va inregistra atat casatoria cat si divortul in Romania