Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim in constructii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim in constructii

Este obligatoriu acordarea salariului minim de 3000 lei pentru angajatii unei firme cu cod activitate CAEN 7112 incepand cu 01.01.2019? Aceasta majorare s-a facut incepand cu 01.05.2019 datorita unui control ITM.
Era obligatorie acordarea salariului minim de 3000 lei brut pentru salariatii unei firme care are codul CAEN 7112 incepand cu 01.01.2019.....
Cornel Vasile, Consilier juridic
@Mnzl_nicu
Va trebui sa modificati retroactiv salariul angajatilor, incepand cu 01.01.2019. Orice salariat va poate solicita acest lucru incepand cu acea data si plata retroactiva a diferentei de salariu, iar Fiscul va poate impune plata contributiilor la salariul de 3.000 lei tot de la acea data.