Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... uz arma neletala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

uz arma neletala

uzul de arma neletala (cartuse zgomot, cu gaz sau cauciuc) trebuie justificat si cum se justifica acest uz de arma?
trebuie recuperat si cartusul?
Normal ca trebuie justificat. Doar in 2 cazuri se poate trage: in pligon., sau in caz de auto-aparare.
Si care este procedura?
Daca esti singur.
Chemi politia dupa ce ai facut uz si predai cartusul?