Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nepotul poate partaja in acelasi dosar?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nepotul poate partaja in acelasi dosar?

Bunciii au cumparat o casa de locuit. Acestia aveau un copil, tatal nepotului. Bunicii au decedat, tatal a decedat, iar nepotul, care mai are 2 frati și mama lor, vor sa deschida mostenirea tatalui. Dara cesta nu a deschis la randul lui, mostenirea de la parintii lui, fiind unicul copil.

Se poate deschide intr-o singura actiune 2 mosteniri?
Este undeva vreun exemplu de actiune de acest mod?

Multumesc.
Buna ziua,
Da, se pot deschide doua mosteniri in aceeasi actiune.
Trebuie sa înțelegeți și dvs și alți useri/participanți la forum ca nu exista modele gata facute pt acțiuni.Fiecare acțiune facuta de un av este motivată în fapt,în drept conform situatiei din cauza respectiva,noi nu scoatem modele din pălărie și completăm doar numele părților.Daca nici atunci când este vorba de un partaj în care se pot castiga sau pierde ceva bănuți părțile nu inteleg sa isi angajeze un av atunci când sa o faca la o amendă de ratb de 50 de lei.