Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nemotivat de la servici, deși am anunțat printr-un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nemotivat de la servici, deși am anunțat printr-un mesaj scris pe telefon!

Buna seara! Am anuntat supervizorul printr-un mesaj pe telefon că nu ajung la servici, și să mă pună în fara plata!! Deși am anunțat, am fost pus nemotivat!! Unde mă pot adresa, să ce pot face??
La conducererea superioara va puteti adresa ... din cate stiu acordarea unui concediu fara plata se face in baza unei solicitari scrise si nu telefonice.
A fost ceva neprevăzut, probleme familiale !

Cornel Vasile a scris:

La conducererea superioara va puteti adresa ... din cate stiu acordarea unui concediu fara plata se face in baza unei solicitari scrise si nu telefonice.

Depuneti o cerere scrisa motivata si anexati probele.
În caz de necesitate o sa va judecati.
Am depus o sesizare scrisă către conducere, și nu am primit răspuns nici după un an de zile, iar în regulamentul de ordine interioara scrie că se poate anunța prin mail , coleg , sau telefon. Mă pot adresa către ITM, sau politie, e un abuz ?