Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... am cotizat la somaj dar nu am dreptul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

am cotizat la somaj dar nu am dreptul

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti intr-o problema. Am lucrat in cadrul unei firme timp de 15 luni. In aceasta perioada am cotizat pentru somaj. Problema este ca din 15 luni 10 am fost in concediu fara plata lucrand maxim 40 ore pe saptamana. Pot beneficia de ajutorul de somaj in aceasta situatie chiar daca eu am cotizat in toata aceasta perioada?
Rectific 40 ore pe luna.
Categorii de beneficiari
(Legea somajului nr 76/2002)

Art. 16. - Beneficiari ai prevederilor prezentei legi sunt persoanele in cautarea unui loc de munca, aflate in una dintre urmatoarele situatii:
a) au devenit someri in sensul prevederilor art. 5 pct. IV lit c);
b) nu au putut ocupa loc de munca dupa absolvirea unei institutii de invatamant sau dupa satisfacerea stagiului militar;
c) ocupa un loc de munca si, din diferite motive, doresc schimbarea acestuia;
d) au obtinut statutul de refugiat sau alta forma de protectie internationala, conform legii;
e) cetateni straini sau apatrizi care au fost incadrati in munca sau au realizat venituri in Romania, conform legii;*
f) nu au putut ocupa loc de munca dupa repatriere sau dupa eliberarea din detentie.

Art. 17. - (1) In vederea stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj, somerii prevazuti la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gasi in una dintre urmatoarele situatii:*
a) le-a incetat contractul individual de munca sau contractul de munca temporara din motive neimputabile lor;*
b) le-au incetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
c) le-a incetat mandatul pentru care au fost numiti sau alesi, daca anterior nu au fost incadrati in munca sau daca reluarea activitatii nu mai este posibila din cauza incetarii definitive a activitatii angajatorului;
d) a expirat durata pentru care militarii au fost angajati pe baza de contract sau li s-a desfacut contractul din motive neimputabile lor;*
e) le-a incetat raportul de munca in calitate de membru cooperator, din motive neimputabile lor;
f) au incheiat contract de asigurare pentru somaj si nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decat indemnizatia de somaj ce li s-ar fi cuvenit potrivit legii;
g) au incetat activitatea ca urmare a pensionarii pentru invaliditate si care, ulterior, au redobandit capacitatea de munca si nu au reusit sa se incadreze in munca;*
h) le-au incetat raporturile de munca sau de serviciu din motive neimputabile lor, in perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;*
i) Abrogat;*
j) reintegrarea in munca, dispusa prin hotarare judecatoreasca definitiva, nu mai este posibila la unitatile la care au fost incadrate in munca anterior, din cauza incetarii definitive a activitatii, sau la unitatile care au preluat patrimoniul acestora;
k) le-a incetat activitatea desfasurata exclusiv pe baza conventiei civile.
(2) Sunt asimilate somerilor persoanele aflate in situatiile prevazute la art. 16 lit. b), daca indeplinesc urmatoarele conditii:
a) sunt absolventi ai institutiilor de invatamant, in varsta de minimum 16 ani, care intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale;*
b) sunt absolventi ai scolilor speciale pentru persoane cu handicap in varsta de minimum 16 ani, care nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale;*
c) sunt persoane care, inainte de efectuarea stagiului militar, nu au fost incadrate in munca si care intr-o perioada de 30 de zile de la data lasarii la vatra nu s-au putut incadra in munca

Beneficiaza de indemnizatie somerii care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:

au un stagiu de cotizare de minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat indemnizatia de somaj;
nu indeplinesc conditiile de pensionare, conform legii;
sunt inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca in a caror raza teritoriala isi au domiciliul sau, dupa caz, resedinta, daca au avut ultimul loc de munca ori au realizat venituri in acea localitate.

luiza2008, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Problema este ca eu acum sunt in ultima zi de preaviz. M-am infomat in leg cu conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc pt a beneficia de somaj, iar rezultatul ar fi ca ma incadreaz cu o singura exceptie numarul de ore lucrate lunar.
Nu sunt lamurita de ce nu as beneficia daca nu am numarul de ore lucrate in ultimele 24 luni, dar in ultimele 15 luni eu am contribuit la acest fond.
crystynuta 2 a scris:

Multumesc pentru raspuns. Problema este ca eu acum sunt in ultima zi de preaviz. M-am infomat in leg cu conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc pt a beneficia de somaj, iar rezultatul ar fi ca ma incadreaz cu o singura exceptie numarul de ore lucrate lunar.
Nu sunt lamurita de ce nu as beneficia daca nu am numarul de ore lucrate in ultimele 24 luni, dar in ultimele 15 luni eu am contribuit la acest fond.

se considera stagiu 12luni lucrate in ultimii 2ani, insa aceasta presupune ca cele 12 luni sa fie pontate cu 8ore/zi, fara nici o zi de concediu medical sau fara plata...

in perioada cat ati fost in concediu medical sau fara plata nu ati platit contributiile la somaj , contractul de munca fiind suspendat... fapt pt care acum nu aveti stagiu suficient

trebuie sa va mai gasiti un job perioada determinata inca cateva luni sa cumulati stagiul suficient sa beneficiati de somaj. nu cred ca va modifica nimeni pontajele din urma ... deoacamdata ramaneti doar cu cel putin un salariu compensatoriu conform contractului colectiv unic la nivel national sau la nivel de unitate
1. Plata contributiei este una din conditiile legale. Alta conditie este ca in ultimele 24 de luni sa cumulati 12 luni efectiv lucrate dar cu program normal (8 ore pe zi).
2. Poate intelegeti mai bine daca va dau prevederea legala din Legea 76/2002:
Art.34 (1.2) Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare prevăzut la alin. (1) lit. a) se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncă cu timp parţial.
3. Adica, daca aveti program cu 4 ore pe zi se iau in calcul 2 zile a 4 ore pentru o zi a 8 ore.
4. La un program zilnic cu mai putin de 4 ore nu aveti cum sa cumulati, in 24 de luni, 12 luni lucrate cu program normal.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane