Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Ne resemnam sau vrem sa invingem !!!
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Ne resemnam sau vrem sa invingem !!!

Dupa jumatate de secol de intuneric in ’89-’90 a fost un moment cind puteam sa aducem izbavirea, sa terminam cu batjocura, na fost sa fie, revolta populara{revolutia} a fost furata, generatiile tinere ce s-au implicat atunci au pierdut in fata structurilor comuniste, esaloanele inferioare au infiltrat toate organizatiile nou create.

Ne-au divizat, ne-au invrajbit, asa ca ne-am imprastiat in toate colturile lumii, oare ne-au invins atunci, sau doar au aminat momentul cind vor da socoteala ?!!

La douazeci de ani de la momentul revoltei, noi generatii{tinerii de azi} sunt confruntate manipularii structurilor comuniste, vor avea oare forta sa discearna adevarul de minciuna, demagogia de realitate, au oare reperele necesare sa faca diferenta intre bine si rau, viitorul tarii sta la mina lor, se vor lasa ademeniti si amagiti, pecetluind soarta tarii ?!?

Secretul reusitei sta in organizare cetateneasca compartimentata, in spatiul virtual nu ne pot invinge, dar lupta decisiva se va da la sol, strategia structurilor consta in a va convinge sa nu participati la vot in aceiasi proportie ca la primul tur, pentru ca vor pierde, mizeaza pe abandonul nostru, pe resemnarea in fata fortei de descurajare psihica a coalitiei ce sa creat.

COALITIA MONSTRUASA este o provocare la adresa poporului venita din partea unei clici de interese ce a pradat tara, acum au nevoie de sclavi, depinde de noi daca vom decide sa fim sclavii lors au cetateni suverani.

Pentru a permite publicului larg să descopere istoria necunoscută a ultimului secol, evenimentele marcante ce au bulversat spaţiul românesc, actorii politici implicaţi, s-a iniţiat construirea releului web, ce-şi propune să ofere o platformă de informare prin crearea bibliotecii de studiu, jurnalului online, spaţiilor de dialog {forumuri de dezbateri, spaţii dezvoltare proiecte, etc}.
Situl: Universul Românesc.org {prin căutare google}
Dezvaluiri, documente, analize{istoria necunoscută a ultimului secol}
Adresă web : [ link extern ]
SI cine din punctul dumneavoastra de vedere reprezinta "Coalitia monstruasa" ? Singura adunare de monstri dictatori pe care o vad si eu si cei cunoscuti mie este cea stransa de catre hotul flotei, Basescu. Nu imi doresc nimic mai mult decat sa extirpam aceasta dictatura a marinarului.
Cum cine este Coalitia Monsstruoasa? coalitia mogulilor(burghezo- mosierimea) care vor sa ne fure, sa ne vanda tara...si in fata careia nu ne putem apara decat daca avem un mare patriot si iubitor al romanilor, al adevaratilor romani, adica minoritatea inteleapta si nu prostimea numeroasa si inconstienta.
PS Ca sa lamurim lucrurile: Mogul= individ cu puteri discretionare(la figurat), si nu persoana super influenta care conduce din umbra. Deci se potriveste perfect comportamentului actualului presedinte.
Mi-as dori ca pe acest forum sa citesc numai argumente nu si lozinci preluate din propaganda partidelor.
marius cioca, utilizator
Sa invingem... pe cine ?

Oricat ar parea de sinistru, adevarul este unul singur... ori pe care i-am apara, rezultatul este acelasi. Toti sunt o apa si un pamant, toti sunt slugile aceluiasi dictator... BANUL. Un "dictator" care ne-a dus pana acolo incat ne-am pierdut ratiunea, a reusit sa ne faca sa ne uram, sa ne vindem copiii, sa ne vinde tara. Lor nu le pasa de noi, ei au nevoie doar de putere. Buna noastra credinta fata de unii sau altii se intoarce asupra noastra ca un blestem. Momentul actual este unul foarte delicat, am ajuns din nou, ca de fiecare data, in fata a doua rele, carora sa le stabilim marimea pentru a putea alege pe cel mic. Asa cum este acum, situatia este in afara oricarei ratiuni. Singurul ajutor pentru noi este ratiunea istoriei. Istoria a demonstrat, (inclusiv a noastra) ca aliantele de conjunctura nu lucreaza pentru popor si nu sunt de durata, ele au doar scopul depasirii unor momente de catre cei care le creeaza. Nu putem neglija situatia si implicarea nu trebuie exclusa, altfel le-am da apa la moara , unora sau altora. Fiecare , cum crede de cuviinta, trebuie sa faca ceva. Rezolvarea, chiar daca nu totala, va fii atunci cand se va creea o noua structura, cu oameni noi, tineri, imuni la virusul banului si al puterii, un alt intelect, o alta viziune a vietii. Este foarte greu dar nu imposibil...
justitiarul3, utilizator
justitiarul3 a scris:

Sa invingem... pe cine ?

1) Oricat ar parea de sinistru, adevarul este unul singur... ori pe care i-am apara, rezultatul este acelasi. Toti sunt o apa si un pamant, toti sunt slugile aceluiasi dictator... BANUL. Un "dictator" care ne-a dus pana acolo....
2)Momentul actual este unul foarte delicat, am ajuns din nou, ca de fiecare data, in fata a doua rele, carora sa le stabilim marimea pentru a putea alege pe cel mic. 3) Asa cum este acum, situatia este in afara oricarei ratiuni.
4) Istoria a demonstrat, (inclusiv a noastra) ca aliantele de conjunctura nu lucreaza pentru popor si nu sunt de durata, ele au doar scopul depasirii unor momente de catre cei care le creeaza.

1) As avea un mic amendament care rezulta si din expunerea dvs.: toti suntem o apa si un pamant
2) Nu sunt de aceeasi parere. Dupa parerea mea- oarecum subiectiva fiind antibase- alternativa nu e de neacceptat ci relativ normala( nu sunt chiar asa de dezamagit de Geoana). De la inceput am fost(tot relativ) multumit de cele doua alternative cu preferinta spre Crin Antonescu
3) Judecata extrema. Este o asociere intre oameni nu intre doua entitati biologice contrare.
4) Chiar dvs. va contraziceti logic. Acel scop de a depasi situatii grele, indiferent de cine au fost create, in istorie( chiar si la noi) a oferit destule solutii viabile si deloc irationale.
Din nou vreau sa precizez ca sunt subiectiv. Nu numai prin pozitia mea antibase, dar si prin faptul ca mi- as dori ca peste 3 ani sa se inverseze rolurile( procentele) intre PDL si PNL. Dincolo de acest subiectivism incerc sa judec pragmatic. De fapt- culmea- aceasta alianta ma reprezinta : desi conceptia mea despre lume si viata este mai mult de factura social democrata, ii prefer pe liberali( poate si datorita faptului ca nu mi- e prea drag PSD-ul, iar PDL este un amestec cu atitudine de extrema dreapta, in nici un caz de dreapta)
marius cioca a scris:

justitiarul3 a scris:

Sa invingem... pe cine ?

1) Oricat ar parea de sinistru, adevarul este unul singur... ori pe care i-am apara, rezultatul este acelasi. Toti sunt o apa si un pamant, toti sunt slugile aceluiasi dictator... BANUL. Un "dictator" care ne-a dus pana acolo....
2)Momentul actual este unul foarte delicat, am ajuns din nou, ca de fiecare data, in fata a doua rele, carora sa le stabilim marimea pentru a putea alege pe cel mic. 3) Asa cum este acum, situatia este in afara oricarei ratiuni.
4) Istoria a demonstrat, (inclusiv a noastra) ca aliantele de conjunctura nu lucreaza pentru popor si nu sunt de durata, ele au doar scopul depasirii unor momente de catre cei care le creeaza.

1) As avea un mic amendament care rezulta si din expunerea dvs.: toti suntem o apa si un pamant
2) Nu sunt de aceeasi parere. Dupa parerea mea- oarecum subiectiva fiind antibase- alternativa nu e de neacceptat ci relativ normala( nu sunt chiar asa de dezamagit de Geoana). De la inceput am fost(tot relativ) multumit de cele doua alternative cu preferinta spre Crin Antonescu
3) Judecata extrema. Este o asociere intre oameni nu intre doua entitati biologice contrare.
4) Chiar dvs. va contraziceti logic. Acel scop de a depasi situatii grele, indiferent de cine au fost create, in istorie( chiar si la noi) a oferit destule solutii viabile si deloc irationale.
Din nou vreau sa precizez ca sunt subiectiv. Nu numai prin pozitia mea antibase, dar si prin faptul ca mi- as dori ca peste 3 ani sa se inverseze rolurile( procentele) intre PDL si PNL. Dincolo de acest subiectivism incerc sa judec pragmatic. De fapt- culmea- aceasta alianta ma reprezinta : desi conceptia mea despre lume si viata este mai mult de factura social democrata, ii prefer pe liberali( poate si datorita faptului ca nu mi- e prea drag PSD-ul, iar PDL este un amestec cu atitudine de extrema dreapta, in nici un caz de dreapta)

Domnule Marius Cioca, imi place dialogul, dezbaterea unor probleme, analize, orice... tote fac parte din democratie. Dar de aici si pana la a-mi maltrata cuvintele si a imi pune in gura cuvinte pe care nu le-am rostit este o mare diferenta.

1. Amendamentul pe care il aveti, nu poate rezulta din expunerea mea, pentru simplul motiv ca exprimarea mea corecta este "SUNT toti", iar a dumneavoastra "SUNTEM toti". Intre SUNT si SUNTEM este o mare diferenta de semanteca si implicit de nuanta exprimarii, sper ca nu este necesar sa mai explic.

2. Ca nu sunteti de aceeasi parere cu mine este un drept al dv, pe care vi-l respect, pentru a nu incalca spiritul democratiei, parerea mea fiind din perspectiva neutra politic, dupa cum vedeti eu nu pun nume, nu dau sfaturi ci doar analizez situatii.

3. Judecata extrema. Gresit, partidele nu sunt oameni, (chiar daca sunt facute cu oameni) ci sunt institutii.

4. Fraza rupta si reasezata, chiar recompletata, are intradevar alt inteles, dar nu-mi apartine...
In cea scrisa de mine nu ma contrazic cu nimic, ea cuprinde trei idei distincte, mai analizam o data; "Istoria a demonstrat, (inclusiv a noastra) ca aliantele de conjunctura nu lucreaza pentru popor si nu sunt de durata, ele au doar scopul depasirii unor momente de catre cei care le creeaza."
a) nu lucreaza pentru popor...
b) nu sunt de durata...
c) au doar scopul depasirii unor momente de catre cei care le creeaza, situatie sustinuta si de punctul a)
justitiarul3, utilizator