Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxe pentru PFA cu Norma Venit si Pensionar
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxe pentru PFA cu Norma Venit si Pensionar

Buna ziua - ce taxe (obligatorii si optionale ca procent) se platesc de catre un PFA cu Norma de venit de 26000lei in 2019 daca din 17 Mai 2019 este si pensionar si doreste continuarea ca PFA pana la sfarsitul anului? De asemenea, daca a depus deja declaratia unica inaintea obtinerii deciziei de pensionare, cand trebuie depusa cea rectificativa (pana la sfarsit de iulie sau inceput de 2020 dupa ce inchide PFAul la sfarsit de an)? Multumesc.
Foarte repede puteti sa depuneti declaratia unica prin care sa rectificati adica sa anulati doar daca in prima faza ati bifat la contributia pentru pensie indeclaratia unica depusa deja pentru 2019. Daca in prima faza nu ati bifat ca trebuie sa platiti si contributiile sociale, nu mai depuneti rectificativa.
Deci ca pfa pensionar obligatoriu platiti impozitul pe venit si la contributia la sanatate doar daca venitul net al pfa, adica total incasari - total cheltuieli deductibile anuale, sunt peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie.