Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Rectificare declaratie ptr plata CAS, PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Rectificare declaratie ptr plata CAS, PFA

Buna ziua, as dori sa cer ajutorul in ceea ce priveste completarea declaratiei unice ptr pfa. Atunci cand am completat declaratia nu am inteles cum se completeaza partea cu contributia la asigurari sociale, si din greseala am bifat ca doresc sa cotizez pentru pensie un procent mai mare, procent care din cate am inteles ulterior era optional. As putea sa rectific optiunea? Vorbim de anul 2018 si 2019. Din iulie 2018 nu am mai realizat venituri pe PFA, si totusi mi-au venit sume enorme de plata pentru pensie. Atunci mi-am si dat seama ca trebuie sa fie o greaseala de completare a declaratiei unice. Multumesc anticipat!
Eu am facut rectificare pe 2019 , dar pina la sfarsitul anului si a iesit alta recipisa .