Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se scade rata la banca sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se scade rata la banca sau nu?

Cand se stabileste o pensie de intretinere pentru minor, din veniturila tatalui, se scade rata pe care el o are la banca si apoi se calculeaza pensia, sau nu?

Este text de lege care să arate ca ratele la banca se scad, sau nu se scad, la calculul pensiei?
Buna seara,
NU, principala datorie este spre copil.
Dupa ce se achita datoriile spre copii se achita restul datoriilor.
A se studia art. 529 C.Civ.
Nu este text de lege care să arate că ratele se scad, obligația de întretinere are preeminență!