Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calculul facilităților acordate salariaților cu ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calculul facilităților acordate salariaților cu activitate în construcții: cum se calculează cifra de afaceri totală cumulată de la începutul anului, inclusiv din luna de raportare?

Veniturile din vanzarea marfurilor altele decat cele din productia proprie intra in" cifra de afaceri totala cumulata de la inceputul anului,inclusiv din luna de raportare " calculata pentru acordarea facilitatilor salariale conform OU 114?Dar la veniturile din vanzarea activelor cum ne raportam?
Manuela Rășină, administrator
Ordin 2165/2019:

Reguli în vederea determinării "Cifrei de afaceri totală cumulată de la începutul anului, inclusiv din luna de raportare" şi "Cifrei de afaceri cumulată de la începutul anului realizată efectiv din activitatea de construcţii conform art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, inclusiv din luna de raportare":
1. La determinarea "Cifrei de afaceri cumulată de la începutul anului realizată efectiv din activitatea de construcţii conform art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, inclusiv din luna de raportare", pentru stabilirea veniturilor din vânzarea de produse, se iau în calcul numai veniturile realizate din vânzarea produselor finite, semifabricatelor, produselor reziduale şi a mărfurilor, care sunt obţinute din producţia proprie. Nu se iau în calcul veniturile din vânzarea de produse achiziţionate în scopul revânzării.
Multumesc ,dar intrebam despre cifra de afaceri totala cumulata de la inceputul anului
tatiana1 a scris:

Multumesc ,dar intrebam despre cifra de afaceri totala cumulata de la inceputul anului

Eu inteleg ca in cifra de afaceri totala intra veniturile din vz marfurilor:

Ordin 1802/2014:

5. cifră de afaceri netă înseamnă sumele obţinute din vânzarea de produse şi prestarea de servicii după deducerea reducerilor comerciale şi a taxei pe valoarea adăugată şi a altor impozite direct legate de cifra de afaceri;

In cifra de afaceri nu intra veniturile din vz imobilizarilor.

Iar Ordin 2165/2019:

Caseta "Cifra de afaceri totală realizată cumulat de la începutul anului, inclusiv din luna de raportare", se completează cu suma veniturilor cumulate de la începutul anului până la sfârşitul lunii de raportare, realizate din vânzarea de produse şi prestarea de servicii, evidenţiate potrivit Ordinului ministrului finanţelor publice nr. 1.802/2014 pentru aprobarea Reglementărilor contabile privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate....
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc