Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza de neconcurenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza de neconcurenta

Bună ziua. În contractul individual de munca, la capitolul Clauza de neconcurenta, exista un ultim paragraf care spune asa:"angajatorul are dreptul de a renunță oricând la aplicarea clauzei de neconcurenta cu notificarea în scris a salariatului sau fostului salariat".
Este posibil ca după incetarea contractului de munca angajatorul să-i transmită o notificare fostului salariat spunând ca renunță la aceasta Clauza? Sau trebuie totuși sa-i achite cei 50% din media veniturilor brute pentru o perioada de 2 ani?
Va mulțumesc frumos pentru ajutor!
Da, este posibil ca după incetarea contractului de munca angajatorul să transmită o notificare fostului salariat spunând ca renunță la acea clauza.
Cei de la ITM au spus ca angajatorul, chiar și cu acea specificație în CIM, trebuie sa achite lunar suma respectiva.
Va mulțumesc pentru clarificări.