Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare de sanatate

Buna seara. Anul acesta am deschis un PFA. La momentul respectiv nu mi am făcut asigurare de sanatate, dar acum am ramas însărcinată și as dori sa stiu ce trebuie sa fac pentru a beneficia de asigurare? Unde sa ma adresez?
Obținerea calității de asigurat/adeverinței de asigurat
Pentru femeile ȋnsărcinate sau lăuze:
- act de identitate valabil la data solicitării - original+copie
- adeverinţa medicală emisă de medic familie/medic specialist privind vârsta sarcinii (în cazul femeilor gravide)- original+copie
- copie certificat de naştere copil pentru lăuze;
- Declaraţie pe propria răspundere că nu realizează venituri peste valoarea salariului de bază minim brut pe țară (Anexa 4)
[ link extern ]