Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legea 196/2018
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legea 196/2018

Buna Ziua.Va rog sa-mi comunicati - care este nr. de proprietari care trebuie sa depuna declaratia si cererea de adeziune pentru ca asociatia sa-si poata face dosarul de inregistrare la tribunal.Ce se intimpla cu proprietarii care nu de pun astfel de documente.
Buna ziua
ART. 13
(1) Asociatia de proprietari se infiinteaza prin acordul scris a cel putin jumatate
plus unu din numarul proprietarilor dintr-un condominiu.

(2) In condominiile cu mai multe tronsoane sau scari se pot constitui asociatii de
proprietari pe fiecare tronson ori scara in parte numai in conditiile in care proprietatea
comuna aferenta tronsoanelor sau scarilor poate fi delimitata si in conditiile in care
exista bransamente separate pe fiecare scara sau tronson.
(3) Divizarea unei asociatii de proprietari existente in doua sau mai multe asociatii,
pe scari sau tronsoane, se face numai in conditiile in care proprietatea comuna
aferenta tronsoanelor sau scarilor poate fi delimitata si in conditiile in care exista
bransamente separate pe fiecare scara sau tronson, la propunerea majoritatii
proprietarilor din scara sau tronsonul respectiv, cu acordul majoritatii proprietarilor
din asociatia ce urmeaza a se diviza.
(4) Daca este cazul, asociatiile de proprietari infiintate pe scari sau tronsoane de
cladire isi reglementeaza intre ele raporturile juridice cu privire la aspectele tehnice
comune acestora, printr-o anexa la acordul de asociere.
ART. 48
(1) Adunarea generala poate adopta hotarari, daca majoritatea proprietarilor
membri ai asociatiei de proprietari sunt prezenti personal sau prin reprezentanti care
au o imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarii in numele carora voteaza.
(2) Daca la prima convocare nu este intrunit cvorumul necesar de jumatate plus
unu din membrii asociatiei de proprietari, intrunirea adunarii generale se suspenda
si se reconvoaca in termen de maximum 15 zile de la data primei convocari in
conditiile prevazute la art. 47.
(3) La adunarea generala reconvocata, daca exista dovada ca toti membrii
asociatiei de proprietari au fost convocati pe baza de tabel convocator sau prin posta
cu scrisoare recomandata, cu continut declarat si confirmare de primire, si prin
afisare la avizier, hotararile pot fi adoptate, indiferent de numarul membrilor prezenti,
prin votul majoritatii acestora.
(4) Hotararile adunarii generale a asociatiei de proprietari sunt obligatorii de la
data afisarii acestora la loc vizibil, conform prevederilor prezentei legi, inclusiv pentru
proprietarii din condominiu care nu au fost prezenti la adunarea generala, precum si
pentru proprietarii care nu sunt membri ai asociatiei de proprietari.

(5) Hotararile luate, in conformitate cu prevederile alin. (1)-(4), obliga toti
proprietarii sa participe, in proportiile stabilite de adunarea generala, la plata
lucrarilor, precum si la cheltuielile de functionare, administrare, intretinere si de
inlocuire a partilor comune sau a elementelor transformate sau create.
Multumesc pentru raspuns.
Este vorba de legea 196/2018.
Poate reusiti sa o cititi, va v-a fi de ajutor...
Multumesc.
Aderarea la asociatia de proprietari este o optiune nu o obligatie
Proprietarii care inteleg sa nu incheie acord de asociere nu beneficiaza de toate drepturile ca membrii proprietari in rst au aceleasi obligatii fata de asociatia de proprietari