Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Iesire din asociație de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Iesire din asociație de proprietari

Buna seara,
Suntem o asociație de proprietari formată din 2 scări iar administratorul, care a jucat si rol de comitet, președinte, timp de 26 ani, nu vrea sa inteleaga ca lucrurile nu mai stau cum vrea el. Mentionez ca este si proprietar la una din scari.
În situația în care nu reusim sa desființam postul si sa externalizam serviciile, vrem să ieșim din această asociație si sa facem una doar pt scara noastra.
Va rog sa.mi spuneti cum se procedează în prezent si ce demersuri tb întreprinse?
Multumesc frumos!
Petro38, utilizator

Petro38 a scris:

Iesire din asociație de proprietari
Va rog sa.mi spuneti cum se procedează în prezent si ce demersuri tb întreprinse?
Multumesc frumos!

In lege nu e specificata clar procedura de iesire, doar cea de divizare. Nu stiu daca va avantajeaza, depindeti de voturi din scara cealalta.
Articolul 13
(1)Asociatia de proprietari se infiinteaza prin acordul scris a cel putin jumatate plus unu din numarul proprietarilor dintr-un condominiu.
(2)In condominiile cu mai multe tronsoane sau scari se pot constitui asociatii de proprietari pe fiecare tronson ori scara in parte numai in conditiile in care proprietatea comuna aferenta tronsoanelor sau scarilor poate fi delimitata si in conditiile in care exista bransamente separate pe fiecare scara sau tronson.
(3)Divizarea unei asociatii de proprietari existente in doua sau mai multe asociatii, pe scari sau tronsoane, se face numai in conditiile in care proprietatea comuna aferenta tronsoanelor sau scarilor poate fi delimitata si in conditiile in care exista bransamente separate pe fiecare scara sau tronson, la propunerea majoritatii proprietarilor din scara sau tronsonul respectiv, cu acordul majoritatii proprietarilor din asociatia ce urmeaza a se diviza.
(4)Daca este cazul, asociatiile de proprietari infiintate pe scari sau tronsoane de cladire isi reglementeaza intre ele raporturile juridice cu privire la aspectele tehnice comune acestora, printr-o anexa la acordul de asociere.

In opinia mea exista si o alta posibilitate, ca toti cei din scara respectiva sa depuna cereri de a nu mai fi membri de asociatie. La cea veche. Din momentul inregistrarii cererilor, inseamna ca puteti sa va infiintati asociatie de proprietari, ca si cum ati lua-o de la zero. Sunteti totusi conditionati de ce scrie la art. 13 alin. 3 , adica sa aveti delimitare de proprietate comuna si bransamente proprii de utilitati (apa, gaz, energie electrica).
[ link extern ]

Am inteles ca ar fi bransamente diferite la Gaz si apa calda, dar cică la apa rece nu.
Cum pot afla daca exista bransamente separate?
Si ca sa faci bransament separat costa f mult.
E o idee bună asta cu cererea de a nu mai face parte din asociația veche.
Multumesc mult

latka a scris:

Petro38 a scris:

Iesire din asociație de proprietari
Va rog sa.mi spuneti cum se procedează în prezent si ce demersuri tb întreprinse?
Multumesc frumos!

In lege nu e specificata clar procedura de iesire, doar cea de divizare. Nu stiu daca va avantajeaza, depindeti de voturi din scara cealalta.
Articolul 13
(1)Asociatia de proprietari se infiinteaza prin acordul scris a cel putin jumatate plus unu din numarul proprietarilor dintr-un condominiu.
(2)In condominiile cu mai multe tronsoane sau scari se pot constitui asociatii de proprietari pe fiecare tronson ori scara in parte numai in conditiile in care proprietatea comuna aferenta tronsoanelor sau scarilor poate fi delimitata si in conditiile in care exista bransamente separate pe fiecare scara sau tronson.
(3)Divizarea unei asociatii de proprietari existente in doua sau mai multe asociatii, pe scari sau tronsoane, se face numai in conditiile in care proprietatea comuna aferenta tronsoanelor sau scarilor poate fi delimitata si in conditiile in care exista bransamente separate pe fiecare scara sau tronson, la propunerea majoritatii proprietarilor din scara sau tronsonul respectiv, cu acordul majoritatii proprietarilor din asociatia ce urmeaza a se diviza.
(4)Daca este cazul, asociatiile de proprietari infiintate pe scari sau tronsoane de cladire isi reglementeaza intre ele raporturile juridice cu privire la aspectele tehnice comune acestora, printr-o anexa la acordul de asociere.

In opinia mea exista si o alta posibilitate, ca toti cei din scara respectiva sa depuna cereri de a nu mai fi membri de asociatie. La cea veche. Din momentul inregistrarii cererilor, inseamna ca puteti sa va infiintati asociatie de proprietari, ca si cum ati lua-o de la zero. Sunteti totusi conditionati de ce scrie la art. 13 alin. 3 , adica sa aveti delimitare de proprietate comuna si bransamente proprii de utilitati (apa, gaz, energie electrica).
[ link extern ]

Dintre toți cei de pe scara dvs. cred ca știe cineva cum ajunge apa rece în scara dvs. și ce contor de branșament exista și unde.
Jumate sunt chiriași iar pe restul nu ii preocupă.
Si inteleg ca trebuie sa primim acordul si de la proprietarii de pe cealalta scara?!
De la unii da, daca veti face iesirea din asociatie prin divizare, in conditiile art. 13. Trebuie sa obtineti o hotarire majoritara. Dar problema de la aliniatul 4 ramine in continuare de rezolvat, indiferent prin ce metoda iesiti.