Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Medicina muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Medicina muncii

Buna ziua,
In urma unui control medical,am descoperit ca sufar de aritmie cardiaca.Urmez un tratament recomandat de medicul specialist. La consultatia anuala,obligatorie la serviciu,nu am primit avizul necesar.Imi puteti spuna daca aceasta boala ma poate impiedica sa mai conduc(sunt angajat ca sofer) si imi pot pierde locul de munca din acest motiv?
Va multumesc.
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza in anexa 1
Fişa 140. Personal care în cadrul activităţii profesionale conduce utilaje, vehicule de transport intrauzinal şi/ sau maşina instituţiei
Contraindicaţii:
- tulburări psihice de orice natură
- scăderea acuităţii vizuale sub 0,3 la ambii ochi, fără corecţie
- hemeralopie
- surditate bilaterală
- epilepsie
- diabet zaharat decompensat
- etilism cronic
- tulburări neurologice severe
- afecţiuni cardiovasculare (aritmie severă, HTA formă malignă, angină de repaus, insuficienţă cardiacă, bloc complet de ramură stângă)
Medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, in baza diagnosticului pus de medicul specialist cardiolog, nu avea cum sa va declare "apt" pentru meseria de sofer, motiv pentru care ati fost declarat "inapt" in urma examinarii medicale periodice.
In baza avizului primit, angajatorul poate sa va ofere un alt loc de munca (daca dispune de un astfel de loc de munca - poate fi intr-un garaj/ atelier unde nu lucrati singur) sau sa va puna la dispozitia fortelor de munca din judet.
multumesc mult