Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua, Cunoaste cineva daca art XVII din ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua, Cunoaste cineva daca art XVII din OG226/2020,respectiv: ...

Buna ziua,
Cunoaste cineva daca art XVII din OG226/2020,respectiv:
"Articolul 16 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 181/2020 privind unele măsuri fiscal-bugetare, pentru modificarea și completarea unor acte normative, precum și pentru prorogarea unor termene, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 988 din 26 octombrie 2020, se modifică și va avea următorul cuprins:
Articolul 16
Aplicarea dispozițiilor art. 10 lit. ff), precum și cele ale art. 11 alin. (1) lit. j) pentru săvârșirea faptei prevăzute la art. 10 lit. ff) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 75 din 21 ianuarie 2005, cu modificările și completările ulterioare, se suspendă până la data de 31 martie 2021.",
face referire la amanarea conectarii ,la serverele ANAF a noilor case de marcat , sau la obligativitatea dotarii cu noile case de marcat?Din 8 ianuarie intra in vigoare si HG nr. 1.027 din 27 noiembrie 2020
pentru modificarea pct. 39 și 42 din anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 33/2018 privind stabilirea contravențiilor care intră sub incidența Legii prevenirii nr. 270/2017, precum și a modelului planului de remediere. Se vor aplica amenzi celor ce nu au in dotare noile case de marcat.
Anuleaza HG 226 pe HG 1027 ?La prima vedere termenul de a "utiliza"= a folosi.
Cu multumiri
Pana la urma trebuie schimbata casa de marcat(taximetrul in cazul meu) sau s-a amanat pana la 31 dec 2021???