Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces

Daca proprietarul servitutii imi interzice folosirea servitutii pe toata suprafata,si la intrare pe servitute a pus o poarta proprie(pe care avem acces) se considera tulburare de posesie?
Nu am stiut cand pune poarta.A montat-o ca ,,e proprietatea lui",fara sa ne ceara parerea stiind ca noi avem pe acolo drept de servitute.
Incazul unui proces se sisteaza toate lucrarile (pe servitute)pana la solutionare?
Se tine cont de cum s-a gasit servitutea in momentul cumpararii sau se tine cont de ce scrie in contractul in urma careia s-a instituit.
Dacă va permite accesul pe poartă nu vad care este problema.
Mergeți cu actele la avocat daca aveti mai multe probleme pentru a se analiza tot.
Multumesc din suflet ,pentru raspunsul prompt.O zi buna va doresc!
Daca nu va mai permite accesul pe acea poarta atunci mergeti urgent la avocat pentru proces.
Da,ne permite accesul ,dar pana la jumatatea servitutii(cu auto)iar de la jumatate doar pietonal,fiindca pe jumatate din suprafataa pus gazon tocmai pentru a nu ajunge pe proprietate cu masina.(servitutea are 3,45 m latime si 48 m lungime).Nu e stipulat ca ar fi pietonala sau auto.
Se poate ieși cu mașina sau ati ramas blocați?